Kediler neden mırlar?

Evcil hayvanlar arasında karakteristik özellikle apayrı bir konumda olan kediler, birçok insanın en yakın dostlarındandır. Kedi davranışları üzerine yapılan araştırmalar, köpeklerde dahil olmak üzere birçok evcil hayvan üzerinden yapılanlardan fazladır. Bu durumun temel nedeni; kedilerin her ne kadar evcil bir hayvan olmasına rağmen kedigiller ailesinin baskın özelliklerini taşırmaları ve beraber yaşanacak kadar evcil, komut öğretilemeyecek kadar da özgür olmalarıdır.

Kedilere özgü birçok davranıştan biri olan mırlama, çoğu insan için kedinin keyfinde olduğunun göstergesidir. Kediler tüm vücutlarını dillerinin özel yapısı ve tükürüklerinin antiseptik yapısıyla temizleyebildikleri halde, baş ve boyun bölgesine ulaşamazlar. Bu nedenle kedisi olan tüm insanların çok iyi bildiği gibi kedilerin baş ve boyun bölgesi sevildiğinde, bir müddet sonra mırlamaya başlarlar. Bu durum üzerinde yapılan araştırmalar sonucu farklı ve kesin olmayan sonuçlar elde edilmiş olsa da, her kesinin kendine özgü bir mırlama frekansı olduğu saptanmıştır.

Kedilerin davranışları üzerine yapılan çalışmalar, kedilerin yalnızca mutlu olduklarında değil acı çektiklerinde de mırladığını ortaya koymuştur. Özellikle doğum sonrası mırlayan kedilerin bu hareketi kendilerini rahatlatmak ve acılarını azaltmak için yaptığı düşünülmektedir. Birçok kedi sağlığı bozulduğunda da mırlayarak hem çektiği acıyı hafifletmek hem de vücudunda bir sorun olduğunu göstermek istediği düşünülmektedir. Kedilerin mırlaması esnasında yaydıkları frekans ile yavrularıyla ve diğer kediler ile de iletişim haline geçtiklerini iddia eden bazı tezler mevcuttur.

Kedilerin mırlarken oluşan frekansın, kemiklerinde bir titreşim etkisi oluşturduğuna dair de araştırmalar vardır. Kesin olarak ispatlanmamış olmasına rağmen kedinin mırladığında titreşime geçen kemiklerinin, kaslarını rahatlattığına yönelik tezler de mevcut. Kısacası kedilerin birçok davranışına anlam veremediğimiz gibi tam olarak neden mırladıklarına dair de henüz kesin bir bilgimiz yoktur.

Bir Cevap Yazın