Yumurtlama akıntısı nasıl belli olur?

yumurtlama akıntısıYumurtlama akıntısı üreme dönemindeki kadınların genellikle her ay yaşadığı durumlardan biridir. Yumurtlama yani ovulasyon doğurganlık çağındaki kadının yumurtalıklarından yumurta atılmasıdır. Bu kadının gebe kalmasını sağlayabilecek biyolojik bir unsurdur. Yumurtlama olmadığı takdirde, kadının gebe kalması mümkün olamaz. Doğurganlık çağındaki kadınlarda, gebelik elde etmek için bu nedenle yumurtlama dönemleri iyi takip edilmektedir. Yumurtlama olduğu zaman, en belirgin olan belirtilerden biri yumurtlama akıntısı olmasıdır. Hamile kalmak için, sadece bu akıntının bile takip edilmesi yeterli gelebilir. Bunun nedeni bazı kadınlarda fazlaca yumurtlama akıntısı olmasıdır. Kadınların bir kısmı ise, bu akıntının yumurtlama yüzünden olduğunu fark bile etmez. Fakat gebe kalmayı çok isteyen kadınlar, akıntının ne derece önemli olduğu iyi bilir.

Yumurtlama akıntısı nasıl tespit edilir?

Yumurtlama akıntısının tespit edilmesi sayesinde, adet döngüsünde hangi dönemin gebe kalmak için uygun olduğunu belirlemeye yardımcı olur. Bunun için yumurtlama akıntı testi bile yapılması mümkündür. Akıntı testinin uygulanması yumurtlama zamanında akıntının artması yüzünden oldukça kolay şekilde yapılmaktadır. Önce akıntının parmakla kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer akıntının kontrol sırasında yapışkan olduğunun ve renksiz olduğunun belirlenmesi halinde, kadında yumurtlama zamanının geldiği tespit edilebilir. Doğurganlık çağına gelmiş olan her kadında böyle yumurtlama akıntısının olması oldukça doğaldır. Ancak kadında yumurtlama akıntısı bulunmuyorsa bile, bu tespit kadında yumurtlamanın olmadığını gösterecek bir işaret değildir. Bazı kadınlarda böyle iç çamaşırını bile ıslatmayacak şekilde az miktarda bir akıntı olabilir. Bunun farkına varmak zor olabilir.

Yumurtlama akıntısı ne zaman olmaktadır?

Yumurtlama akıntısı adet döneminin içinde adet döngüsünün 11. ve 16. günlerinin arasında gerçekleşir. Bu zamanda kadında yoğun bir akıntı olur.

Yumurtlama akıntısı hangi özelliklere sahiptir?

  • Yumurtlama akıntısının yumurtlamanın olacağı güne yaklaştıkça artar
  • Bazı kadınlarda iç çamaşırını kirletecek kadar fazla akıntı olabilir.
  • Akıntının yapısı yumurta akının kıvamında, çekiştirildiğinde uzayan sümüksü ve şeffaf bir görünümdedir
  • Akıntı fazla miktarda olsa bile, kokusu yoktur
  • Yumurtlama akıntısı kadında kaşıntı ve irritasyona sebep olmaz.

Yumurtlamadan önce görülen belirtiler nedir?

Yumurtlamadan önce vajinal akıntının miktarında artma olur ve akıntı 4-5 gün süreyle devam eder. Kadında vücut ısısı yükselir, daha çok tek taraflı kasık ağrısı olur ve sonrasında kendiliğinden düzelir. Göğüslerdeki hassasiyet ve gerginlik artar, karında şişkinlik, cinsel arzuda artış, karın bölgesinde sancı, kokulara karşı hassasiyet gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin yumurtlama akıntısıyla aynı zamanda görülmesi durumunda, kadının gebe kalabilmek için en uygun dönemde olduğu anlaşılabilir.

Bir Cevap Yazın