Yumurtalık kisti nedir?

yumurtalık kisti nedirKarın bölgesinde ağrı, gerginlik, şişkinlik, kasık ağrısı, adet düzensizliği, ilişki sırasında ağrı, sık idrara çıkma, idrar kaçırma ve kabızlık gibi belirtileri bulunan Yumurtalık kistinin en sık nedenleri, hormonal düzensizliğe bağlı olarak yumurtlamanın gerçekleşmemesi, sadece protegesteron içeren hormon ilaçlarının kullanımı gibi nedenlerdir. Bunların yanı sıra geçirilmiş yumurtalık enfeksiyonları, uzun süreli radyasyon mazuriyeti ve sigara kullanımı da yumurtalık kistinin oluşumunu tetiklemektedir.

Yumurtalık kistinde tedavi, kistin tipine, boyutuna göre değişir. İyi huylu olduğu düşünülen kistlerin ise belirli aralıklarla takip edilerek ve doğum kontrol hapları kullanılarak gerilemesi beklenir. Ultrason görüntüsünde ve yapılan tetkiklerde kötü huylu olduğu düşünülen kistler, takip sırasında büyüyen veya küçülmeyen kistler cerrahi tedavi ile çıkarılır.

Yumurtalık kistlerini önlemek için, Jinekologunuzun önerisi ile başlanacak olan doğum kontrol haplarının düzenli kullanımı yumurtalık kisti oluşum riskinizi azaltacaktır.

Bir Cevap Yazın