Yumurta çatlatma kürü nasıl hazırlanır?

yumurta çatlatmaYumurta çatlatma kürünü bebek sahibi olmak isteyen ancak gebe kalabilmek için bazı biyolojik sıkıntıları olan çiftler hamile kalma yöntemi olarak kullanabilir. Bu kür aslında çok faydalı olan kuru incir kürü olarak ta bilinir. Bitkisel çözümleri kullanarak gebe kalmaya çalışan kadınlar ve özellikle yumurta çatlama sorunu bulunan kadınlarda yumurtanın çatlamasını sağlayıcı kuru incir kürü kullanılmalıdır. Bu kür tıbbi olarak kullanılan yumurta çatlatma iğnesi olan HCG iğnesi gibi aynı etkiyi yapar. Kuran’da bile adı geçen şifalı bir meyve olan incirle hazırlanan bu kür 6 hafta süreyle tam 42 gün süreyle devam eder. Haşlanmış incir suyunun kullanımıyla elde edilir. Yumurta çatlatma kürü olarak bilinen bu kür, ihtiyacı olanlara yıl içinde 2 ya da 3 defa tekrar etmeleri tavsiye edilir. Bazı kadınların üreme sistemlerinde uyarılma uzun bir zaman alırken, bazı kadınlarda daha kısa süreli tedavi yeterli olur. Bu yüzden kadınların kürü kullanırken hemen sonuç alamaması gibi hallerde, hemen ümitsizliğe kapılmaması gerekir. Yumurtanın çatlamaması yüzünden gebe kalamayan kadınlara bu kürü uygulamasını tavsiye edebileriz. Bu kürün uygulanması aynı zamanda kadınlarda aylık yumurta sayısını arttırdığından, yine olumlu bir etki yapar. Normal olarak kadınlarda ayda bir tane yumurta oluşturulur. Bu kür ile gebelik şansınızı arttırabilecek yumurta sayısına sahip olabilirsiniz.

Yumurta çatlatma kürü nasıl hazırlanır?

  • 15-16 adet kuru incir
  • Yarım litre içme suyu

Uygun boyda bir tencerenin içine yarım litre içme suyunu koyup kaynatın. Su kaynadıktan sonra içine kuru incirleri ilave edebilirsiniz. Kuru incirler tencerede suyun içinde 20 dakika kadar pişsin. Bu arada tencerenizin kapağını kapatın. Haşladığınız incirleri ocaktan alıp ılınmasını sağlayın. Daha sonra bunların ince bir süzgeçle suyunu süzmelisiniz.

Yumurta çatlatma kürünün uygulanması

Gebe kalmanızı kolaylaştıracak ve yumurta çatlatmak için hazırlanan kuru incir kürünü üçe bölün. Bunu gün içindeki öğünlerden 15 dakika kadar önce aç karnına için. Uygulanan kür 21 gün süreyle her zaman taze hazırlanarak yapılır. Bundan sonra 7 gün ara verilir. Daha sonra 21 gün daha aynı şekilde tekrar edilir. Bu sayede toplam 42 gün süreyle yumurta çatlatma kürünü uygulamış olursunuz.

Yumurta çatlatma kürü sırasında nelere dikkat edilmeli?

  • Kuru incir kürünü her gün taze olarak hazırlamalısınız.
  • Tencerede kaynayan suyun içerisine kuru incirleri ikiye bölüp atmalısınız.
  • Kuru incirlerin dışında olan pudra gibi kalıntıları soğuk suyla yıkayarak temizlemelisiniz.

Bir Cevap Yazın