Yoğuşmalı kombi nedir?

Doğalgaz kullanımının sunduğu rahatlık sebebiyle her geçen gün daha da fazla insan kombi yolu ile ısınmayı seçerek, daha ekonomik ve pratik bir şekilde ısınma yolunu seçiyor. Satın alınacak kombinin yoğuşmalı olup olmaması ve bunun ne gibi bir fayda sağlayacağı ise ilk aşamada insanların genel olarak sorduğu soruların başında gelir. Yeni nesil olarak nitelendirilebilecek bir kombi türü olan yoğuşmalı kombiler, günümüzde standart kombi olarak isimlendirilen önceki nesil kombilere nazaran daha az enerji sarfiyatı ile daha yüksek verim sunmaktadır. Sistem dahilinde bulunan yoğuşma ünitesi sayesinde atık gazı yani baca gazlarının içindeki su buharının enerjisini kullanan yoğuşmalı kombiler, doğalgaz tüketimi konusunda standart kombilere kıyasla çok daha cimridir.

Standart kombiler gibi yoğuşmalı kombiler de iç mekandaki petekleri ısıtmak için suyu kullanır ve suyun ısınması için gerekli olan enerji de yakıt olan doğalgazın yakılması ile sağlanır. Kombinin doğalgaz yakması ile birlikte baca gazları içinde yüksek miktarda su buharı oluşur. 1 m³ doğalgaz yakımı ile ortalama olarak 1,6 kilogram su oluşmaktadır ki, 1 kilogram suyun açığa çıkardığı buharlaşma ısısı ise 540 Kcal civarındadır. Bu gerçekten de hafife alınmaması gereken bir enerji miktarı olduğundan, mühendisler baca gazında bulunan su buharından da faydalanmak ve “doğalgaz yakılmasını gerektirmeksizin” bu enerjinin sisteme dahil edilmesine yönelik çalışmalar yapmış, sonuç olarak da ortaya yoğuşmalı kombiler çıkmıştır.

Turbo eşanjör sistemi sayesinde baca gazının sıcaklığını düşüren yoğuşmalı kombiler, yanma işlemiyle oluşan su buharından enerji kazanımı ve böylece de tesisat suyunun ısıtılmasını sağlar. Yakıt kullanılmasına gerek kalmadan su buharının enerjisinin sisteme geri kazandırılması yoğuşmalı kombilerin çok daha verimli bir kullanım sunması manasına gelmektedir. “Buharlaşma ısısı ya da gizli ısı” olarak bilinen baca gazı içindeki buharın geri kazanılması süreci, kondenzasyon adı verilen bir uygulama sayesinde yapılır. Önceki nesil yani standart olarak isimlendirilen kombilerde gizli ısıdan yararlanılmamaktaydı. Yoğuşmalı kombiler ise atık gazın içindeki su buharını yanma bloğunun içine yeniden yönlendirir.

Bu iş için özel olarak geliştirilmiş kanatçıklara sahip olan yoğuşmalı kombiler, gazları yanma bloğunun içinde dolaştırır ve su buharının kanatçıklara çarptırılması ile su buharının enerjisinin tesisat suyuna aktarılmasını sağlar. 1. eşanjörden geçen baca gazlarının içindeki su buharı yoğunlaşarak su haline, suyun enerjisi de 2. eşanjörden geçirilmesi ile sistem suyuna aktarılır. Özel tahliye borularına sahip olan yoğuşmalı kombiler su buharının önce 1. eşanjörden ve daha sonra su olarak 2. eşanjörden geçmesi sonucu geriye kalan suyu sistem dışına atar. Son derece zekice bir mantıkla ve oldukça pratik bir şekilde daha verimli kullanım sunan yoğuşmalı kombiler, standart kombilere nazaran doğalgaz tüketiminde de daha ekonomik çözümler sunmaktadır.

Bir Cevap Yazın