Yoğurt nasıl yapılır?

yogurtYoğurt besin değeri oldukça yüksek, önemli gıda maddelerimizden biridir. Fermantasyon işlemine tabi tutulmuş bir süt ürünüdür. Fermantasyon; mayalanma olarak bilinen işleme verilen addır.

Besin değeri açısından bu derece önemli bir gıda maddesi olan yoğurdun, uzun ömürlü olabilmesi adına birçok kimyasal madde eklenerek raflarda yerini alması, tüketicileri her geçen gün daha fazla rahatsız eder olmuştur. Zira, bu katkı maddeli hazır yoğurtların, besleyici özelliklerinin olup olmadığı şüphe uyandırmaktadır. Bu nedenle, özellikle de bebeği olan anneler, yoğurdu evde kendi imkanları ile yapma eğilimine girmişlerdir.

Doğal yoğurt yapmak için,  malzemelerin de doğal olması kaçınılmazdır. Malzemelerin olmazsa olmazı süt ve mayalama için  gereken yoğurdun uzun ömürlü süt ve yoğurt ürünlerinden seçilmemesi gerekmektedir. Köy sütü ve köy yoğurdu olarak bilinen ürünleri bir şekilde temin etmeniz önemlidir. İhtiyacınız olan yoğurt miktarına yetecek kadar sütü, 5 dakika kadar kaynatın. Süzme yoğurt kıvamında yapmak istiyorsanız daha fazla kaynatıp sütün iyice buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. Kaynamış olan sütü, oda sıcaklığında bekletip, ılık hale getirin. Yeterli ısıya gelip gelmediğini serçe parmağınızı değdirerek anlayabilirsiniz, parmağınızı yakmayacak bir ısıda olması gerekir.

Daha sonra yine oda sıcaklığında olan bir miktar yoğurt (kase ya da bardak dolusu olabilir) bu süte ilave edilerek karıştırılır. Sütü tek bir yöne doğru karıştırın ve yoğurdun süte iyice karıştığından emin olun. Daha sonra yoğurdun yapılmakta olduğu kabı (cam ya da porselen olması tercih edilmelidir), iyice kalın bir örtü, vb. eşya ile sarıp sarmalayın ve evinizin sıcak bir köşesine yerleştirin.  3 ila 4 saat kadar sonra yoğurdunuz hazır hale gelmiş olacaktır. Bu süre sonrasında yoğurdun ekşimesini engellemek için yoğurdu hemen buzdolabına koymak uygun olacaktır.

Besinlerin doğal olanlarına ulaşmanın her geçen gün zorlaştığı günümüzde, en azından yoğurdumuzu kendimiz en doğal hali ile  bu tarif doğrultusunda üretebiliriz.

Bir Cevap Yazın