Yeterli su tüketimi ne kadar olmalıdır?

suSağlıklı ve uzun yaşamanın en büyük destekçisi yeterli miktarda sıvı almaktır. Yapılan araştırmalara göre de, pek çok hastalığın sebebi olarak, yeterli miktarda su tüketilmemesi gelir. Susuzluk zaman zaman kendini depresyon ya da birtakım fiziksel rahatsızlıklar olarak gösterebilir. Bu nedenle vücudun yeterli miktarda su tüketmesi son derece önemlidir.

Ancak su tüketiminin rastgele yapılmaması gerekir. Suyun fazlası da bedene zararlı olabilmektedir. Diyelim ki, böbrek hastasınız ve tükettiğiniz suyun böbreklerinize iyi geleceğini düşünüyorsunuz. Eğer böbreklerinizdeki rahatsızlık, böbreğin yorgunluğundan ileri geliyorsa, aşırı su tüketiminiz böbreklerin daha fazla yorulmasına neden olacaktır.

Düzenli su tüketiminin önemi hakkında herkes ortak bir noktada buluşsa da, ne kadar su tüketilmesi gerektiği gerçek bir bilinmeyen olarak zihinleri meşgul eder. Uzmanlar 2 litre su tüketimini uygun olduğunu söyleseler de, beden ağırlığı 120 kilo olan bir insanla, 60 kilo olan bir insanın günde 2 litre su tüketimi orantılı olmayacaktır. Biri aşırı sıvı tüketirken, diğeri yetersiz sıvı tüketecektir. Aynı şekilde kışın ve yazın tüketilmesi gereken su miktarları da değişiklik gösterecektir. Peki, ama ne kadar su tüketmeliyiz? Bu konuda yapılan araştırmalara göre, beden ağırlığımızın % 2’si kadar sıvı almamızın uygun olacağıdır. Bu miktar vücudumuzun gün boyunca yitirdiği sıvı ile aynı orandadır. Yani 100 kilo ağırlığındaysak 2 litre su tüketmek bedenin ihtiyaç duyduğu günlük su miktarını karşılayacaktır. Fakat bu miktar sadece suyu içermektedir. Bu miktar suyu içtikten sonra gerekli miktarda çorba, meyve suyu, sebze suyu gibi içecekleri tüketebilirsiniz.

Su bedenimize en fazla yararı, hemen uyandıktan sonra, karnımız açken sağlamaktadır. Bu nedenle sabahleyin gözünüzü açtığınızda, 1-2 bardak su içmeyi alışkanlık haline getiriniz. Çin tıbbına göre, günde 7-8 bardak açık çay içmenin, uzun yaşamanın sırrı olarak gösterilmesi önemli bir konudur. Tabi bizim yaptığımız gibi koyu demli çay içmek değil. Onlar kaynar suyun içerisine çay yapraklarını koyarak, hemen fincana boşaltıyorlar. Böylece hem çayın antioksidan etkisinden, hem de suyun faydalı etkisinden yararlanıyorlar. Siz de bu yöntemi kullanarak, bedeninizin hem çayın, hem de suyun etkilerinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Unutmayın sağlığınızı korumak sizin ellerinizde..

 

 

Bir Cevap Yazın