Yeşil dalga sistemi nedir?

yesil dalga sistemiYeşil dalga sistemi; ana arterlerde yakın ara ile yer alan trafik ışıklarında peşpeşe kırmızı ışığa yakalanmayı engellemek adına oluşturulmuş bir sinyalizasyon sistemidir. Seçilmiş olan güzergahlarda belirli bir hızda seyahat edildiğinde tüm trafik ışıklarından yeşil ile geçiş yapmayı mümkün kılan sistem, bu suretle de zaman ve yakıt tasarrufuna imkan vermektedir. Yeşil dalga sistemi ile yasal hız limitlerine uyum bir avantaj teşkil ettiğinden, aynı zamanda hız limitlerine uyum da teşvik edilmiş olmaktadır.

Bu tarz sinyalize kavşaklarda seyreden araçlar belirli bir hızda ilerlediklerinde takip eden ışıklarda sürekli yeşil ışıkla karşılaşırlar. Yeşil ışıkların birbirleri ardına yanma şekilleri dalga hareketine benzetildiğinden, bu sisteme “yeşil dalga sistemi” adı verilmiştir.

Yeşil dalga sisteminin varlığı trafikte seyir kurallarının ihlali için bir neden değildir. Trafikte geçiş üstünlüğü olan ambulans, itfaiye, polis araçları gibi araçların geçişine izin vermek, yeşil dalga hız limitinden geri kalmaya neden olacaksa dahi zorunludur. Yeşil dalga sistemi uygulanmış olan kavşaklarda tabela ile bu sistemin var olduğu bilgisi verilir ve uyulması gereken hız limiti belirtilir.

Ülkemizde çok yaygın bir uygulama olmayan yeşil dalga sistemi,  yerel yönetimlerce artan oranda hayata geçirilmektedir. İlgili yerel yönetimler bu uygulamanın yer aldığı kavşak bilgilerini resmi sitelerinden duyurmak yolunu da seçebilmektedirler.

Bir Cevap Yazın