Yeryüzünün en yetenekli hayvanları nelerdir?

Müthiş güzellikte olan atlar, hiç dinlenme ihtiyacı hissetmeden bir ay ayakta kalabiliyor.

Bir filin hortumu ile ağaçları yerinden sökebileceğini biliyoruz. Çünkü fillerin hortumunda 50 bin adet kas bulunmaktadır. Bu sayede, küçücük bir taşı da yerden alabilmektedirler.

Köstebekler, yaklaşık 2 saatte 90metre uzunluğunda bir tüneli kazabiliyorlar.

Gündüz güneş ışığında kör olan yaraslar, gece karanlığında 0.3 milimetrelik bir teli görebilmektedir.

Kutupta yaşayan kutup ayıları vücutlarındaki sıcaklığı kaybetmemek için, ön ayakları ile bastıkları izlere arka ayaklarını basıyorlar.

Develeri çöl sıcağında uzun süre susuz kalabildiğini biliyoruz fakat fareler, aylarca su içmeden yaşayarak develerden daha çok susuzluğa dayanıklıdır.

Sinek kuşları dünyanın anatomik olarak en farklı hayvanıdır. Sinek kuşlarının kalbi dakikada 620 kez çarpıyor. İnsan kalbi dakikada 80 kez maksimum çarpmaktadır.

Kargalar, dünyada 120 yıl yaşamaktadırlar.

Dünya üzerinde suda en derin noktaya dalabilen hayvanlar, imparator penguenlardir.250 metre derine dalabilen penguenler, 20 dk. Nefes almadan suda yaşayabiliyorlar.

Erkek penguenler, dişi penguen yumurtladıktan sonra 4 ay boyunca kuluçkada yatarak, hiç uyumadan ve yemeden yumurtayı sıcak tutmaya çalışıyorlar.

Karıncalar, doğa tarafından ödüllendirilmiş hayvanlardır. Kendi vücut ağırlıklarının 50 katını kaldırıp uzun mesafe taşıyabilmektedirler.

Akrepler, radyosyana dirençli ve güçlü hayvanlardır. 150 bin rads’a dayanımlıdırlar. İnsanlar 600 rads’a dayanıklıdırlar ama radyosyon etkisinden hasta olurlar. Bir radyoaktif patlama olursa akrepler hayatta kalan tek canlılar olacaktır.

Çöllerde yaşayan akrepler ise daha farklı güçleri olan hayvanlardır. Kuma elinizle ufacık dokunsanız titreşimleri algılayabilirler.

Termitler, toprak üzerinde 16 metreye kadar kuleler oluşturabilmektedirler.

Orkinos denizde saatte 100km. hızla yüzen en hızlı balıktır.

Balinaları korkuttuğunuzda,380 metre derine dalabilir ve suda 1 saat kalabilirler.

Büyük okyanuslarda yaşayan okyanus balığı bir yumurtlama anında 30 milyon yumurta bırakmaktadır.

Bir Cevap Yazın