Termoplastik nedir?

Günümüzde dünya genelinde en çok kullanılan endüstriyel ürünlerden biri olan plastik grubuna dahil olan termoplastik, dünyada en az üretilen ve kullanım alanı en kısıtlı olan plastik çeşididir. Termoplastik ısıtıldığında yumuşak bir yapı kazanabilen ve soğutulduğunda da yeniden katı hale geçebilen bir plastik türü olduğundan birçok işlevsel avantaj sunmaktadır. Termoplastik zincir içi kovalent bağlara sahipken zincirler arasında “Van der Walls” bağları bulunmaktadır. Düşük sıcaklıklarda sert bir yapıya sahip olan termoplastik yeniden eritilebilir özelliği ile ideal geri dönüşüm imkanı da sunmaktadır. Tekrar tekrar eritilerek yeniden şekil verilebilir olması çözülebilir termoplastik maddelerin endüstriye yeniden kazandırılmasını sağlar ki, böylece ekonomik açıdan büyük bir avantaj elde edilir.

Plastik ürünlerin doğada tam olarak çözülmesinin yüzlerce yıl sürdüğü düşünüldüğünde termoplastik ürünlerin defalarca yeniden kullanılabilir olması oldukça önemlidir. Teorik olarak termoplastik kullanılarak üretilen süt şişeleri eritilerek bir araba çamurluğu yapmak dahi mümkündür. Termoplastik kullanılarak üretilen araç çamurlukları bu maddenin kolay işlenebilir olması sayesinde çok kolay tamir edilebilir. Termoplastik bir çamurluk ısıtılarak üzerindeki çatlaklar ve kırıklar kolaylıkla kaynatılabilir ve çamurluk ilk günkü görünümüne hızlı bir şekilde kavuşabilir.

Termoplastik belirli bir sıcaklığa kadar ısıtıldığında molekülleri ısıl hareketlilik kazandığından kolaylıkla şekillendirilebilmektedir. Bu özellik termoplastik ürünlerin ayrıca yüksek derecede bükülmelere ve esnemelere dayanabilmesi de sağlamaktadır. Sıcaklık ile termoplastik ürünlerin yeniden şekillendirilmesi oldukça hassas bir işlemdir zira sıcaklığın aşılması durumunda primer bağlar ardı ardına çözülerek molekül zincirlerinin parçalanmasına neden olmaktadır. Yüksek sıcaklıklarda molekül zincirleri arasındaki tüm bağlar kalıcı olarak hasar gören termoplastik kullanılmaz hale gelmektedir.

Gerek işlemede kolaylık sağlaması gerekse de ideal geri dönüşüm imkanı vermesine rağmen termoplastik kullanımının dünya genelinde bu kadar az olmasının temel nedeni ise, üretim güçlükleri ve yüksek maliyettir. Termoplastik modern endüstri için birçok avantaja sahip olmasına rağmen oldukça karmaşık ve uzun süren işlemlerden geçirilerek elde edilmektedir. Bu işlemlerin uzunluğu ve işlemler esnasında kullanılan enerji de termoplastik üretiminin oldukça yüksek maliyetli hale gelmesine neden olur. Termoplastik ürünlerinin diğer plastik ürünler arasında en az üretilen ve en az kullanılan malzeme olmasının bir diğer nedeni de, termoplastik ürünlerin istenilen forma sokulabilmesi için birçok çözücüye ihtiyaç duyulmasıdır. Üretiminin ve kullanımının daha pahalı olması %100 geri dönüşüm sağlanabilmesine rağmen termoplastik ürünlerin yaygın bir şekilde kullanılmamasına neden olmaktadır.

Rahnansaika

 

Bir Cevap Yazın