Yeni yatak alırken nelere dikkat etmelisiniz?

yatakVücut sağlığınız için, öncelikle dikkat edeceğiniz bölgeler sırt, omurlar ve bel bölgesidir. Bunu dikkate alarak, sizlerde yatak alırken en az 8-10 sene kullanabileceğinizi düşünerek en iyisini almaya özen gösterin. Yaşamınızın büyük çoğunluğunu uykuda geçireceğinizi mutlaka dikkate alın. Yatağınızı alırken, sağlığınızı riske atmayacak tercihlerde bulunun.

Her insanın yatağın sertliğinde ve yastığın yüksekliği açısından farklı tercihleri olabilir. Bazı kişiler sert yataklarda daha rahat uyurken, bazı kişilerde yumuşak yataklarda yatmayı sever. Fakat eski bir yatakta yatılması, herkesin uyku kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden özellikle ortası çukurlaşmış, engebeli olan, yayları bozuk yatakların yenilenmesi gerekir. Eskiyen ve yatak formu bozulmuş bir yatakta uyuyan kişilerin sabahları uyandıklarında yaygın olarak karşılaştıkları sorunlar arasında bel ve sırt ağrıları, halsizlik ve yorgunluk gelir. Bu ağrıların devamlı olması, bir süre sonra yerini ciddi sağlık problemlerine de bırakabilir. Bu etkiler söz konusu olduğunda, yatağın en kısa sürede değiştirilmesi gerekir. Yaşamınız süresince, bunun üçte birini uyuyarak geçirdiğinizi asla unutmayın. Vücut sağlığınızı koruyabilmek, omurlarda, sırtta ve bel bölgesinde sorunlar yaşamayı istemiyorsanız, basit ama kurtarıcı önlemleri almanız ve uygulamanız gerekir.

Yeni bir yatak alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bir yatağın kullanım süresi en fazla 10 yıldır. Yapılan araştırmalara göre iyi kullanılan ve her ay en az bir defa ters yüz edilerek bir yatağın ömrünü en fazla 10 yıl uzatabilirsiniz. Yatağın kumaşında lekelenme olması, yüzeyinde bozulma, aşınma, yırtık ve çökme gibi sorunlar, yatağın deforme olduğunu ve değiştirilme zamanının geldiğini gösterir.

Eğer bir yatağı satın almayı düşünüyorsanız, mutlaka yatağın üzerine uzanın. Bu şekilde yatağın sertliğine, yumuşaklığına ve rahatlığına yatağın üzerinde uzanarak karar vermelisiniz. Özellikle omuzların ve kalçanın rahat olup olmadığını iyi kontrol edin. Yatağın içerisinde kullanılan malzemeler, dışında kullanılan kumaşın kalitesini ve yatakta kullanılan yay sistemini de mutlaka kontrol edin.

Alışverişinizde eski yatağınızla satın almayı düşündüğünüz yeni bir yatağı karşılaştırma yaparken, öncelikle 10 yıldır yatağınızı değiştirmediğinizi dikkate alın. Yatak üretiminde olan son gelişmeler sizi şaşırtacak kadar ilerlemiş olabilir. Kendi yatağınızı yeni bir yatakla kıyaslamayın.

Yatakta kullanılan yay sistemine dikkat etmelisiniz. Yatağın iç yay sisteminin yoğun olması halinde, vücut ağırlığınız yatağa daha eşit yayılacak ve yatakta daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Yataktaki yaylanma ve esneme özelliği, yatağın vücut kıvrımlarına daha iyi uyum sağlamasına ve dolayısıyla vücudun zarar görmemesine neden olur.

Yatakta kullanılan dolgu malzemeleri konforun elde edilmesine neden olur. Kaliteli olan yataklarda yay konstrüksiyonunun üstünde, üst dolgu malzemelerinin yaylarla olan temasını önleyebilecek koruyucu ve sert bir malzeme olmalıdır. Bu malzemelerin üstünde ise dolgu katmanları yer almalıdır. Yatağın bu bölümü sizlere gerçek rahatlığı sunacaktır. Bunun dışında yatağın uygun baza ile ya da karyola üzerinde kullanılması tavsiye edilir. Öncelikle sert zeminlerin tercih edilmesi gerekir. Uygun zemin tercihi yatağın dayanıklılığını arttır, aynı zamanda performansını yükseltir.

Yatağın ömrünü uzatmak size bağlıdır. Yatak koruyucusunun kullanılması, hem yatağın kirlenmesini önler hem de dayanıklılığını arttıran bir etkendir. Yatağınızı düzenli aralıklarla ters yüz etmelisiniz. Bu önlem hep aynı bölgeye ağırlık gelmesini önler. Yatağınızın taşınması sırasında ya da yerini değiştirirken katlamamalısınız. Bu yayların konstrüksiyonlarında deformasyona neden olabilir.

Bir Cevap Yazın