Grafoloji kullanım alanları nelerdir?

grafolojiGrafoloji, kişilerin el yazısından karakter tahlili yapmayı hedefleyen bir çalışma sahasıdır. Bu alandaki uzmanlar inanlardaki diğer davranış türleri gibi, el yazısının da kişinin şahsiyeti konusunda bilgi verdiğini belirtirler. Yani her kişinin belli bir şahsiyet ve davranışlarının devamlılık göstereceğini kabul ederler. El yazısı bazı dönemlerde değişebilir. Özellikle ruhsal gerginliklerde, hastalıklarda bu daha fazla görülebilir. Fakat kişinin şahsiyetinin değişmesi üzerine buna bağlı olarak bir şey söylemek hatalı olabilir. Geçmişe dayalı olarak el yazılarının incelenme olanağı olsa, karakterden sağlık durumuna kadar bazı şeyler hakkında bilgi edinilebilir. Bu değerlendirme en az 1 yıllık yazıların incelemesine göre yapılabilir. Günümüzde grafoloji bazı alanlarda kullanılabilir.

Grafoloji kullanım alanları neler olabilir?

Kişiler ve özel şirketler el yazısı analiziyle sağlanan insan doğasını anlama etkisinden yararlanabilir. El yazıları kişiye özeldir ve yazan kişinin kişiliğine bu derece ayna tutacak başka bir karakter analiz yöntemi bulmak oldukça güçtür.

Çocukluk döneminde grafoloji, bireydeki ilerlemeyi belirlemek açısından kullanılabilir. Gelişimin farklı aşamalarında, kişi belli yazı hareketlerini başarmış olmalıdır. Otomatik olarak yazıncaya kadar karakter analizi çocuklar açısından sınırlıdır. Bu sınır yaklaşık 12 yaşına kadar bu şekildedir. Ancak bir çocuğun mutsuz olduğunu, güvensiz olduğunu, korktuğunu ya da kızgın olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu ancak çocuk büyüyüp rahat ve dengeli bir birey olduğunda yapılabilir. Vücutlarında olan gerilim kâğıda dökülerek, o anda nasıl hissettiklerini yansıtabilir. Eğer bir çocuğun bu şekilde erken yaşta analiz etme fırsatı yakalanırsa, bununla korkularını tanımlamak adına daha başarılı olunur ve dengeli bir yetişkinlik dönemine doğru yolda gitmesine neden olursunuz.

Yetişkinlik dönemine gelindiğinde karakter daha iyi oturur ve bu sayede bir analiz yapılabilir. Yazı analizi yapan uzmanlar, gençlerde çok sıkça görülen öfke hormonlarını hesaplamaya katar ve doğalarına bakılıp kariyer tavsiyesinde de bulunmak mümkün olabilir.

Disiplin eksikliğini fazla büyütülecek bir şey olmadığını düşünen genç bir kişinin el yazısının, bu sorunun büyük bir sorun olduğunu gösterdiği durumda olduğu gibi, el yazısını analiz ettirmek oldukça faydalı olabilir. Birey eğer değişmeye karar verdiği takdirde, el yazısı da değişebilir. Bu değişim 10 yıla kadar herhangi bir sürede gerçekleşebilir. Bu durumda aşama aşama bireydeki olumsuz karakter etkisi yok olur.

İş dünyasındaki işe alma süreci de, grafolojinin ilk akla gelen kullanım alanlarından biridir.  Bu sürecin sadece tek bir bölümüdür. Bu aslında en uygun kişinin işe alınmasını garanti altına alacak olumlu bir yöntemdir. Bazı kişiler mülakatlarda oldukça iyidir, ancak pratikte sorun yaşayabilir. Bir yazı analizi yapan uzman birkaç saat içerisinde karşısındakinin bir lider mi ya da bir takip eden mi ya da bir zaman müsrifi mi olduğunu belirleyebilir. Fiziksel görünümün, ırk, renk ve inancın bu değer biçmede hiçbir değerde olmaması aslında adil bir işe alma yöntemidir.

İşe alım için olduğu kadar kişisel ilişkilerde de uyumluluk raporları elde edilebilir. İki ya da daha çok sayıda el yazısı analiz edilerek, potansiyel sürtüşme alanları tespit edilir. Bu sayede uzlaşma sağlanması gereken yerler belirlenir. Şirket evlilikleri yapıldığında temel unsur finanstır. Ancak temel oyuncuların kişilikleri çarpıştığında, o zaman bu evlilik felaketin gelişi olabilir.

Kriminoloji ise, grafolojinin başka bir boyutudur. Bunun iki yönü bulunaktadır. Bunlar bilimin karakter analizi yönü ve forensik yönüdür.  Örneğin el yazıları sahtekarlık kanıtı olarak ele alınabilir ve kişilik bunun bir parçası olamaz.

Grafoterapi ise, grafolojinin insanlara el yazısı yardımıyla iyileşmelerinde yardımcı olan bir alanıdır. Bu yazıdaki kişilik sorununu belirten özellikleri tanımlamakla, sizleri uğraşılan soruna götürebilir.

Bir Cevap Yazın