Yeni doğan bebekler neden ağlama krizlerine girer?

aglayan-bebekYeni doğan bebeğiniz aniden ağlamaya başlıyorsa, yüzü kızarıyorsa merak etmeyin gaz sancısı çekiyordur. Bebeklerinizde genellikle ilk üç ay boyunca yaşayabileceğiniz kolik problemi diğer adıyla infantile kolik,  genellikle herhangi bir sorun yokken, bebeğinizde başlayan şiddetli ağlamalarla kendini belli eder. Bebeğinizin her şeyi normal seyrederken, birdenbire ağlaması, huzursuz olması, gaz sancılarının buna eşlik etmesi kolik rahatsızlığının tipik belirtileridir. Genellikle her 5 bebekten biri kolik sebebiyle, üç ay boyunca ağlama ve gaz sancılarıyla huzursuzluk belirtileri gösterir. Sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber, annenin hamilelik süresini stresli geçirmesi, anne sütü emen bebeklerde sütten kaynaklı alerjik sebepler, huzursuz bir anne adayı ve aşırı gaz sancısı olan bir bebek kolik sebepleri arasında gösterilebilir.

Bebeğiniz bu şekilde tepkiler veriyorsa, bebeğinizi rahatlatmak için okşamak, ılık bir banyo, karnına yumuşak bir masaj, ılık bir havlu koymak, gezdirmek, sakin bir sesle söylenen ninni yeterli olacaktır. Emziren annelerin, özellikle yediklerine dikkat etmesi gerekir. Gaz yapıcı lahana, karnabahar, çay, kahve, süt ürünleri, çikolata, soğan, sarımsak gibi gıdalardan uzak durması yerinde olacaktır. Papatya, rezene, ıhlamur gibi bitki çayları içmesi gaz sancılarının giderilmesi için yararlı olacaktır. Emerek beslenen bebeklerin yutacağı havadan kaynaklanan gazın, bekletilmeden çıkarılması gerekir. Aksi takdirde, sürekli yutulan gaz birikerek, daha çok rahatsızlık verecektir.

Kolik bebeklerin ilk üç ay boyunca yaşadıkları, 4. veya 5. aydan itibaren geçen, geçici bir durumdur. Genellikle ağlayarak tepki veren bebeklerimizin, gaz sancıları sebebiyle, daha çok ağlamasına sebep olan bir durumdur. Korkmayın bebeğiniz bu sebeple herhangi kötü bir durum yaşamaz. Sadece huzursuz olarak, sizleri de üzmüş olur. Kendiliğinden iyileşecek olan bu durum karşısında, serinkanlı tutumunuzu korumanızı ve bebeğinizi rahatlatmanızı tavsiye ediyoruz. Sağlıklı günlerin sizinle olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın