Yengen tost nasıl yapılır?

yengen2Tost hem doyurucu, hem lezzetli hem de pratik bir yiyecektir. Özellikle öğrenciler ve çalışan kesim için ”Bugün ne yesem?” sorusunun en kolay cevabıdır. Bu kadar tercih edilen bir lezzetin, elbette farklı farklı çeşitleri bulunur. Kaşarlı, sucuklu, kaşarlı ve sucuklu, Ayvalık, vejeteryan, etli gibi gibi… Bizler bu yazımızda sizlere yine çok sevilen, hem dışarda sık sık rastlayabileceğiniz hem de evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir tost çeşidi olan yengen tostunun tarifini vereceğiz. Antalya mutfağına has olarak bilinen bu tost, ülkemizde hemen hemen her büfede, kafeteryada, kafelerde ve daha pek çok yerde karşımıza çıkar. İzmir’in kumrusu meşhur olduğu gibi, Antalya’nın yengeni meşhurdur. Antalya’ya gidecek olanlar yengen yemeden dönmezler. Antalya’da bulunan Evren Büfe bu konuda oldukça başarılıdır ve Antalya’da yengen yemek için en sık uğranılan yerlerin başında gelir. Yengen için kısaca bir çeşit sıcak sandviç diyebiliriz. Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden tostumuzun tarifine ve yapılışına geçelim. Belki de bu yazımızdan sonra canınız çeker ve hemen mutfağa gidip tarifimizi uygularsınız, kim bilir? Sizleri daha fazla bekletmeyelim.

Malzemeler

  • 2 dilim ekmek
  • 1 adet domates
  • kaşar peyniri
  • salam
  • sosis
  • sucuk

Hazırlanışı

  1. Öncelikli olarak domatesin kabuğunu soyduktan sonra halka halka doğrayınız. Ardından salam, sosis ve sucuk için de aynı işlemi gerçekleştiriniz.
  2. Kaşar peynirini de ince dilimler halinde doğrayınız.
  3. Ekmeğinizin arasına malzemeleri yerleştirdikten sonra, tost makinanızda sıcaklığı düşükten yükseğe doğru arttırarak yavaş yavaş pişiriniz.
  4. Ekmeğiniz kızarmaya yakın üzerinde biraz margarin gezdiriniz ve kısa bir süre daha makinanızda tuttuktan sonra, ekmeğin iyice kızarmasıyla beraber tostunuzu makinadan alınız.

Tüketim Önerileri

yengen

Yengen tostunuzun yanında patates kızartması, salatalık turşusu ya da kornişon turşu tüketebilirsiniz. Arzu ederseniz bir bardak demli ve sıcak çay yahut bir bardak ayran da yine tostunuzla harika bir ikili oluşturacaktır.

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

Bir Cevap Yazın