Yatılı misafir olmanın püf noktaları nelerdir?

yatili misafirGünümüzde eskiye nazaran daha seyrek olsa da zaman zaman yatılı misafir olmak ya da ağırlamak gündemimizde yer alabilmektedir. Yatılı misafir, ziyaret ettiği evde konaklama yapan misafire verilen addır. Yatılı olmak, kalınan evin düzenine dahil olmak anlamında geldiğinden, hem rahat edebilmek, hem de rahat ettirebilmek adına bazı püf noktalarına uyulması önemlidir. Bunlardan bazılarını aşağıdaki şekilde derlemek mümkündür:

  • Yatılı kalma süresinin doğru belirlenmesi: Öncelikle belirtmekte fayda vardır ki mümkün olduğunca yatılı misafir olmamaya gayret edilmelidir. Ancak, kaçınılmaz sebepler oluşmuşsa, ev sahibi çok ısrar etmişse; ki bu ısrarların çoğu kez nezaketten oluştuğu, itibar edilmemesinin karşı taraf açısından çok da sıkıntı doğurmayacağı hatta tercih edilebileceği unutulmamalıdır;  en azından uzun yatılılık sürelerinin oluşmaması temin edilmelidir.
  • Yatılı kalınan evin düzeninin fazla değişmesine izin verilmemesi: Yatılı misafirlerin bilerek ya da bilmeyerek en fazla yaptığı hata samimiyeti yanlış değerlendirerek, evin düzenine uyumundan ziyade, ev düzenini kendi düzenlerini oluşturabilmek adına değiştirmek yönündeki girişimleridir.  Özellikle çocuklu yatılı misafirler bu hataya belki de ellerinde olmadan sıklıkla düşmektedir. Ancak, her insanın en fazla rahatsızlık duyduğu konu kendi kişisel alanına girilmesidir. Bu kişisel alan fiziki kişisel alan dışında en kendimize ait olan, en rahat ettiğimiz ev hayatımızdır. Bu hayatın herhangi bir şekilde kontrolümüz dışında değiştirilmesine otomatik olarak oluşan bir tepki her insan için söz konusudur. Bu husus unutulmamalı, ev sahibinin ve tabiki en fazla da evin hanımının kişisel alanına tacizine izin verilmemelidir.
  • Yatılı kalınan evin kurallarına uyulması: Yatılı kalma söz konusu olduğunda yapılması gereken ilk iş evin kurallarının ne olduğunun öğrenilmesidir. Yemek ne zaman ve nerede yenmektedir; evin hangi kısmı yatı için kullanılacak ve ne kadarlık bir alan kendi kullanımıza ayrılacak gibi detayları sorgulama yapma edasından kesinlikle uzak, evin düzenini bozmama isteğimizi icra edebilmek, evin düzenine uyum sağlamak yönündeki çabamızın nazik bir göstergesi olduğunu karşı tarafa hissettirecek bir dille öğrenmek ve  önemsemek uygun olacaktır.

Yatılı misafir ağırlamak kabul edilmelidir ki kolay bir iş değildir. Mecbur kalınmadıkça evde yatılı olmak seçeneği tercih edilmemeli, mümkün olduğunca konaklama hizmeti veren otel, pansiyon gibi işletmeler konaklama ihtiyacımız için tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın