Yaşlılık lekeleri nasıl önlenir?

cilt neden kırışırİnsanlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen yaşlılık lekeleri yani lentigo normalde 45-50 yaşından itibaren etkili olmaya başlar. Bu ciltteki renk bozukluğundan dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Bu durum bazı kişilerde otuzlu yaşlarından itibaren etkisini göstermeye başlar. Ciltte en üst tabakasının kahverengi renginde olan pigment lipofuzsin birikimi nedeniyle olur. Bunlar kahverengi renkte ve birkaç santimetre büyüklüğünde meydana gelir. Cilt yapısı açık renkli olan kişilerde bu daha belirgin olur. Yaşlılık lekeleri en fazla ellerin üzerinde, burunda ve burun çevresinde oluşur. Yaşlılık lekeleri denilen bu lekelerin kansere dönüşme özelliği yoktur.

Yaşlılık lekeleri neden olur?

Bu lekelerin en önemli sebebi, cildin maruz kaldığı güneş ışığından alınan ultra viyole ışıktır. Bu etki ciltte serbest radikal oluşmasına etkili olur. Bu serbest radikaller cildin üst tabakasında olan pigmentlerin yoğun olarak bir araya toplanmasına neden olur. Bu pigmentlerin ciltte yoğunlaşması halinde, ciltte kahverengi renk meydana olur. Güneş ışığından kaynaklanan solar yaşlılık lekeleri daha fazla görülmektedir. Bu kişilerin güneş yanığından sonra omuzlarında, sırtında ve bedeninde cilt soyulmasının ardından lentigolar oluşabilir. Bazı kişilerde yaşlılık lekeleri keratoza dönüşebildiği için, cilt kanseri riski meydana gelebilir. Bu dikkate alınarak, lekeler bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir.

Yaşlılık lekelerinden korunmak için ne yapılabilir?

Güneşten korunmak, ciltte yaşlılık lekelerinin artmasına engel olmak için çok önemli bir etkendir. Bunun yanında alkol ve sigara alışkanlığı da bu lekelerin artışına neden olabilir. Bu etkenler vücutta serbest radikal oluşumunu arttırır. Sigaranın içeriğinde olan benzpyren maddesi ciltte lipofuzsin birikiminin yükselmesinde etkili olur. Ciltte kahverengi pigment artmasına neden olur. Yaşlılık lekeleri her ne kadar oluşsa da, ciltten bazı uygulamalar sayesinde uzaklaştırılabilir. Böyle bir işlem yapılmadan önce, mutlaka bu lekelerin melanom olmadığı hakkında doktor incelemesi olmalıdır. Melanom tanısı konursa, bu lekeler için farklı tedaviler uygulanır.

Yaşlılık lekelerinin giderilmesi için bitkisel kürler

Soya fasulyesi kürü: İki su bardağı klor içermeyen suyun içerisinde altı yemek kaşığı soya fasulyesini orta ateşte kaynatın. Bu karışımın en az 20 dakika kaynatmanız gerekir. Suyunu çekse de önemli değil. Çünkü sizin ihtiyacınız olan sadece bir kahve fincanı kadar soya fasulyesinin haşlama suyudur. Bu sürenin sonunda kaynayan suyun rengi kırmızıya dönmelidir. Daha sonra suyu süzerek bir kâsenin içerisine boşaltın. Bunu ılık olarak pamuğa batırıp cildinizdeki lekelerin üzerine sürün. Kürün haftada üç kez olmak üzere, bir ay süreyle uygulanması lekelerin giderilmesi için yeterli olur.

Limon ve sirke kürü: Bir tatlı kaşığı taze limonun suyu ile bir tatlı kaşığı sirkeyi kasenin içinde karıştırın. Karışımı beş dakika kadar bekletin ve cildinizdeki yaşlılık lekelerinin üstüne pamukla sürün. Hazırladığınız bu kürü haftada üç defa olmak üzere, yine diğer kürdeki gibi bir ay süreyle uygulamalısınız.

Bir Cevap Yazın