Yaşlanmayı geciktirmek için neler yapılabilir?

tebessum-eden-kadinBütün dünya genç kalmaya çabalasa da, yaşlanmak da güzeldir. Tabii bunu güzel bulabilmek için insanın öncelikle kendini, bedenden ibaret saymayıp, yıllar geçtikçe olgunlaşan, berraklaşan ruhsal bir varlık olarak görmesi gerekir. Bu görüşün zayıflaması yaşlanmayı kâbusa dönüştürebiliyor maalesef. Çizgileri derinleştiren yıllar değil aslında takıntılar. Kötü huylar, kötü alışkanlıklar, olumsuz duygular, zamana direnmeler ve stres.

Yaşlanmayı geciktirmenin ruhsal yolu onu düşman görmek yerine dost bilmek, onu anlamak ve sevmektir. Yani duygusal olarak rahat olmak, her yaşın ayrı bir güzelliği var diyebilmektir. Fiziksel yolu ise kaliteli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve doğal bakım maskeleri uygulamaktır. Biz daha çok bunlar üzerinde duracağız.

Beslenme konusunda herkesin bildiği gibi tüm besin gruplarına yer veren, miktarı değil besin değeri yüksek öğünler içeren bir beslenme programına sahip olmak gerekiyor. En az bunun kadar önemli olan diğer nokta, gece yatarken midenin boş olmasına dikkat etmek. Evet, yaşlanmayı geciktirmenin yollarından biri olarak bilinmeyen ama çok etkili olan maddelerden biri her gece yatağa aç girmektir. Uykudan en az iki saat önce yeme içme faaliyetlerine son vermek ve vücutta sindirimin tamamlanmasını sağlamak, gece boyunca organların kendine bakım yapması ve yeni güne onarılmış, tazelenmiş olarak başlaması demektir.

Gece kremlerine falan ihtiyacınız yok aslında, bilinçli olmalısınız sadece.

Uykudan önce sindirimin tamamlanmaması vücudun gece yürüttüğü bakım onarım çalışmalarının askıya alınması anlamına geldiğinden, eğer böyle bir alışkanlığınız varsa yaşlılık belirtileri erkenden kapınızı çalacaktır.

İkinci konu ise egzersiz yapmaktır. Yaşlanmayı geciktiren egzersizler vücudu yormadan çalıştıranlardır, bunu unutmayın. Yoga, pilates gibi kas gruplarını hedef alan ve nefesten güç alarak yapılan sporlar ile mümkünse açık havada yapılan yürüyüş ilk üçte yer alır. Sürekliliği olan ağır kardiyo çalışmaların yaşlanmayı geciktirmek yerine hızlandırdığı söylenebilir. Sakin, kontrollü, nefese yer veren ve kas gruplarını hedef alan bir egzersiz programına sahip olmak büyük avantaj sağlar.

Ve son olarak doğal bakım maskeleri yaparak cildin sıkılaşması ve kırışıklıkların belirginleşmesi önlenebilir. Bunun için önerebileceğimiz en etkili doğal yöntemlerden biri kuşburnu yağı ile haftada veya iki haftada bir cilde masaj yapmak ve 20-30 dakika bekledikten sonra yağlı bölgeleri yıkamaktır.

Kuşburnu yağının yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.

Bir Cevap Yazın