Çamaşır makinesini kim icat etti?

camasir makinesinin icadi“Temizlik” denince akla ilk etapta beden temizliği daha sonra da giysilerin temizliği gelmektedir. Bu nedenledir ki, kadınların ev işlerine dair en yoğun gündemleri her dönem çamaşır yıkanması olmuştur.

Geçmişte, dere kenarlarında taşlara vurarak yıkanan çamaşırlar, bir dönem sonra leğen gibi araçlara aktarılarak evlerde yıkanır olabilmiştir. Ancak, her ne kadar evin içine kadar getirilebilmiş bir iş olsa da, çamaşır yıkamanın yorucu bir iş olduğu gerçeği değişmemiştir. Bu nedenledir ki, çamaşır makinesinin icadı kadınları en mutlu eden icatlardan bir olmuştur.

Bugün anladığımız manada çamaşır makinesi tek bir girişimde bulunmuş bir icat doğal olarak olamamış; aşama aşama bugün olduğu noktaya taşınmıştır. Bu alandaki ilk girişim 1782 yılında Londra’da Henry Sidgier tarafından gerçekleştirilmiştir. Henry Sidgier; ahşaptan oluşturduğu altıgen şeklindeki bir düzenek ile bir çamaşır yıkama aracı geliştirmiştir. Bu araç; kol gücü ile çalıştırılan bir araç olduğundan yorucu bir çözüm olmuştur, ancak çamaşır yıkamayı otomatize etme gayretleri için motive edici olmuştur.

Bu sistem 1791 ‘de bir başka İngiliz Ferguson Hardie tarafından merdaneli sistem olarak geliştirilmiştir, ancak kol gücü ile çalışma ve bu nedenle yorucu bir çözüm olma durumu bu sistem için de geçerliliğini korumuştur.

1851 yılında Amerikalı James King tarafından tamburlu çamaşır yıkama makinesi geliştirilmiştir.Ancak, tambur kol ile döndürülmekte olduğundan yıkama eyleminin tamamen otomatize olması yine mümkün olmamıştır.

Tüm bu çabalar ve devamındaki gelişmeler 1906 yılından önce otomatize bir çamaşır yıkama düzeneğini ortaya çıkaramamıştır. 1906 yılında Alva John Fisher elektrik ile çalışan çamaşır makinesini icat etmiştir. Fisher’in bu icadı 1908  yılında “Thor”adı ile Hurley Machine Company tarafından üretilmeye başlandı, patenti ise iki yıl sonra 1910’da alınmıştır.

Kurutma fonksiyonu olan çamaşır makineleri 1924’te üretilmiştir. Tam otomatik çamaşır makinesi için kadınlar uzun yıllar beklemek zorunda kaldı, zira tam otomatik çamaşır makinesinin üretilmesi 1937 yılında mümkün olmuştur. Bu makinelerin evlerde kadınlarla buluşması ise 1940 yılında söz konusu olabilmiştir.

Bir Cevap Yazın