Yaşam koçu nedir?

yaşam koçu nedirSon yıllarda popüler kültürün giderek daha da yakından ilgilendiği bir kavram olan “yaşam koçluğu”, birçok insanın anlam veremediği ve yaşamak için bir koça ihtiyaç duyulmasının mantığını kavrayamadığı oldukça dikkat çeken bir konu haline gelmiştir. Kişinin yaşamının daha “dengeli, başarılı, yüksek enerjili ve samimi” hale gelmesini sağlayan yaşam koçları, bir anlamda kişisel danışmandır. Her insanın için “zaten var olan” potansiyeli ortaya çıkarmasına yardımcı olan yaşam koçları, yüksek konsantrasyon ile belirlenen hedeflere kararlı bir şekilde yürünmesini sağlar. Bu bağlamda yaşam konuşunun bir nevi motivasyon kaynağı olduğu da söylenebilir. Kişinin hayatına dair ulaşmak istediği hedefleri belirlemesine de yardımcı olan yaşam koçu, bu aşamadan sonra kararlı adımlarla belirlenen hedeflere yürünmesinde kişinin yanında durmaya devam eder.

NLP (Neuro Linguistik Programmic/ Sinir Dili Programlaması) gibi tekniklerle birlikte de anılan yaşam koçluğu, 20. yüzyılın ortalarına doğru Avrupa merkezli gelişmeye başlayan ve modern felsefede önemli bir yere sahip olan Linguistik felsefe ekolüyle de alakalıdır. Ülkemizde pek çok kişinin “kişisel gelişim uzmanı” şeklinde de isimlendirdiği yaşam koçu, kişinin yeni yetenekler geliştirmesini ve bu yeteneklerini hayatına pozitif değerler katacak şekilde kullanmasına da yardımcı olmaktadır. Avrupa ve özellikle ABD’de 1970’lerden itibaren kurumsal başarı için yönetici konumundaki insanların tercih etmesi ile dikkat çeken yaşam koçluğu, şirketlerin başarısını olumlu yönde etkilediği görülünce kişisel alana da uyarlanmış birçok teknik bütünlüğüdür.

yaşam koçuYaşam koçluğu ile ilgili günümüzde ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın dört bir yerinde birçok eğitim programı uygulanmaktadır. Katılımcı kişiler için bir referans görevi gören bu tür eğitim ve sertifika programları, bu alanda çalışmış ve adını uluslararası alanda duyurmuş insanlardan birkaç günlük veya haftalık dersler alınmasını sağlar. Bu şekilde eğitim sürecinden geçen kişiler yaşam koçluğu uygulamalarında birçok kişi tarafından tercih edilen NLP uygulamalarına dair kapsamlı bilgi edinmektedir. Yaşam koçu kavramının daha yaygın hale gelmesi ile birlikte kişiler kendi koçunu belirlemede bu tür sertifika programlarına katılım ve bazı eğitimlerin alınması gibi kriterleri önemser hale gelmiştir.

Tüm bunların ötesinde yaşam koçluğunun kişisel başarı için gereksiz olduğunu düşünen pek çok karşıt düşünce de bulunmaktadır. Yaşam koçluğunun modern dünyadaki uygulamalarında kullanılan teknikler arasında yer alan NLP ya da diğer uygulamaların gereksiz olduğunu söylemek ise mümkün değildir. Zira sinirsel programlama, modern bilimin de yakından ilgilendiği ve psikoloji biliminin de gelişmelerini takip ettiği geniş içerikli uygulamaları kapsamaktadır. Şüphesiz bu tür tekniklerin insanlara yarar sağlaması söz konusu olsa da, rasyonel düşünce temelinde yaklaşıldığında kişinin arzu ettiği hayata ulaşması da bizzat kendi elindedir. Motivasyon için yakın çevreden ya da profesyonellerden yardım almak kişisel gelişim açısında olumlu sonuçlar doğursa da, bu durumun bir alışkanlık haline getirilmesi ve başkalarına muhtaç haline gelinmesi bazı sorunlara da sebebiyet verebilme potansiyeline sahiptir.

Bir Cevap Yazın