Yalnız olan anneler nasıl plan yapmalı?

Anne olmak zor. Çocuk yetiştirmek hiç kolay değil. Bu durum yalnız olunca daha zor ve mücadelesi daha ziyadeli şekilde gerçekleşmesi gereken bir olaya dönüşüyor. Yine de annelerin bundan şikayetçi olacaklarını sanmıyorum ama elde olmayan imkanlar ve çocukların eğitim masraflarının yüksek olması gibi durumlar, annelerinden isyan etmesine sebep olabiliyor.super-anne

Ülkemizde dul olan ve yetim olan çocuklara devlet maaş bağlıyor. Ancak bu maaşın neye yeteceği ve nasıl bir hayat standardı sunacağı kuşkulu bir durum. Annelerin çocuklarını yetiştirmesi için kendilerinin çalışması lazım. İşleri daha da kolaylaşması için planlı bir hayat, yalız olan anneler için başlıyor demektir.

  1. Öncelikle geleceği planlamak gerekiyor. Çocuklarınızın eğitimine dair yatırım yapmanız için planlarınızın olması gerekir. Kendinize gerçekleştirmeniz gereken birkaç hedef belirlemelisiniz. Para konusunda tutumlu olmalı ve şu kadar zamanda şu kadar birikim yapmam gerekecek diyebilmelisiniz.
  2. Artık önceliklerinizin daha farklı olduğunu bilin. Çocuklarınızın yaşam kalitesi, sizin yaşam kalitenizden daha az önemli değil. Bu nedenle harcamalarınızı gözden geçirerek, lüks veya ihtiyacınız olmayacak harcamaları gözden çıkarın. Aylık gelirinizin yüzde 10 gibi bir kısmını her zaman başka bir hesapta tutun ve biriktirin.
  3. Çocuklaırnıza durumunuzu anlatmaktan çekinmeyin. Tabiri caizse paranın ne anlama geldiğini çocuklarınıza da erken yaşlarda doğru bir şekilde öğretin. Her isteklerinin olamayacağını ve bunun sebepleri konusunda çocuklarınızın anlayacağı bir dilden hayatı kendilerine öğretin.
  4. Yalnız bir anneye sunulan destekleri araştırın. Devletin vermiş oldukları yardımları takip edin. Kaymakamlığa ve valiliklere, belediyelere durumunuzu bildirin. AÇEV gibi kuruşlardan da yarım talep edebilirsiniz.
  5. Sizin durumuzda olan pek çok annenin olduğunu unutmayın. Onlarla yanışmak için kadın ve aile forumlarını kullanabilir, yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Tecrübelerinden yararlanmak için iyi bir fikir alışverişi süreci yaşayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın