Yalın internet nedir?

İnternete girmek için kullandığı telefon hattına bağlı herhangi bir telefon kullanmamasına rağmen her ay sabit bir telefon faturası ödeyen ve bu durumdan hiç de hoşnut olmayanları sevindiren bir uygulama olan yalın internet, aslında dünya genelinde(tıpkı söz konusu teknoloji olduğunda neredeyse diğer her şey gibi…) uzun zamanır kullanılan bir uygulamadır. “Naked Digital Subscriber Line, nDSL” olarak bilinen yalın internet uygulaması, geniş bant veri transfer sistemi olarak bilinen DSL hizmetinin sabit telefon hattı olmadan da kullanılmasını sağlayan bir servistir. Bir başka değişle yalın internet kullananlar sabit bir telefon hattı olmaksızın DSL yani geniş bant internet hizmetinden yararlanabilir ve her ay “kullanmadığı” sabit telefon için ödeme yapmak zorunda kalmaz.

Ülkemizde özellikle 2000 yılından itibaren hızlı bir şekilde yaygınlaşan ADSL, bilgisayara yabancı olan ve aniden internet denen ilginç dünya ile tanışan birçok insan için internet kelimesinin eşanlamlısı olmuştur. Çoğu insan DSL haricinde başka bir bağlantı biçimi bilmediğinden ADSL hizmetini sorgulamadan kabul etmiş ve giderek yaygınlaşan bu hizmet nedeniyle birçok kullanıcı sabit telefon hattı faturalarını ilk zamanlar sorgulamadan ödemiştir. Tüm bu gelişmelerle eşzamanlı olarak cep telefonlarının da deyim yerindeyse bir “çılgınlık” olarak yaygın hale gelmesi günümüzde milyonlarca insanın sabit telefon yerine cep telefonu kullanarak haberleşmesine neden olmuştur. Hal böyle olunca evlerde bulunan sabit telefon hattı internete girmekten başka bir işe yaramaz hale gelmiş ancak yine de kullanıcılar sabit telefon ile görüşme yapmadıkları hat için her ay sabit bir ücret ödemek zorunda kalmıştır.

Sabit telefon üyeliği gerektirmeden yalnızca internet kullanımı için abone oluşan yalın internet yani nDSL, internet kullanım hızı konusunda bazı avantajlar sağlayabilir. Burada altını kalın çizgilerle çizerek belirtmek gerekir ki; yalın internet “teorik olarak” internet kullanım hızının artmasını sağlıyor olsa da, ülkemizin farklı bölgelerinde yetersiz bir altyapı üzerinden internete bağlanan kullanıcılar yalın internet kullansa dahi gözle görünür bir hız artışı yaşamayabilir. Telefon hatlarının zaten oldukça yoğun bir biçimde kullanılması kullanıcının yalın internete geçmesiyle beklediği yüksek hızlara ulaşamamasına neden olabilmektedir. DSL kullanıcıları mevcut telefon şebekesini kullanarak internete girmektedir.

Yalın internet kullanıcılarının kendilerine ayrılan özel bir bant genişliği ile internet kullanmaları söz konusu olsa da, yine de yalın internet kullanımına geçerek internet kullanım hızında çok büyük bir fark yaşanacağına dair beklentiler içine girmemek daha akıllıca olabilir. Ancak tüm bunların ötesinde yalın internet kullanıcıları “zaten kullanmadıkları” bir hizmet için para ödemeyeceğinden, bu servisin avantajlı olduğu ise bir gerçektir. Sabit telefon kullanmayan bilgisayar kullanıcıları yalın internet servisine geçerek her ay sabit telefon için fatura ödemek zorunda kalmayacaktır.

Bir Cevap Yazın