Winrar nedir?

Tıpkı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok bilgisayar kullanıcısının vazgeçilmezi olan Winrar, sabit diskte yer alan verileri sıkıştırmak için kullanılan programların en iyilerinden biri ve hatta bazılarına göre en iyisidir. Uzun zamandır Türkçe dil desteği de bulunan Winrar, böylece Türkiye’de daha da çok insan tarafından kullanılmaktadır. Son derece sade bir arayüzü olduğu için tüm seviyedeki bilgisayar kullanıcılarının rahatlıkla ve hızlı bir biçimde kullanabildiği bir program olması, dünya üzerinde milyonlarca insanın Winrar’ı tercih etmesini sağlamıştır.

Windows işletim sisteminde ortaya çıkan veri boyutu sorununu çözmek için Eugene Roshal tarafından geliştirilen bir yazılım olan Winrar, 1995 yılında piyasaya sürüldüğünden beri ortak paylaşımlı ve çeşitli kısıtlamaların olduğu(shareware) olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar Winrar shareware bir yazılım olarak nitelendirilse de, yine de dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca bilgisayar kullanıcısının birçok işini başarılı bir şekilde görmektedir.

Winrar daha üst düzey kullanıcılar için de birçok formatta geniş ölçekli veri sıkıştırma imkanı sağladığından, kullanım alanının sanılandan daha çok olduğu söylenebilir. CAB, LZH, TAR, GZ, BZ2, JAR, ISO, ARJ ve daha pek çok formatta sıkıştırma imkanı sunan Winrar, EXE dosya oluşturulmasını sağlayarak kullanıcının büyük bir kolaylığa sahip olması sağlamaktadır. Günümüzde birçok bilgisayar kullanıcısı da WinZip yazılımını sıkıştırma işlemleri için kullansa da, Winrar’ın sıkıştırma oranının daha başarılı olduğu söylemek mümkündür.

Winrar Windows işletim sistemine saniyeler içerisinde basit bir şeklinde kurulabilen bir yazılım olarak kullanım esnasında da büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Windows işletim sisteminde sağ tıkla açılan menüye yerleştirilen Winrar işlemleri, bu şekilde kullanıcının zahmetsizce yazılımdan yararlanmasına olanak sağlıyor. Günümüzde yüz binlerce insanın internetteki dosya paylaşım sunucularına içerik yüklerken kullandığı Winrar hem sunucuya yüklenen dosyanın boyutunu azaltarak indirme işleminin daha hızlı tamamlanmasını hem de birçok dosyanın tek bir yerde toplanarak işlevsel biçimde kullanılmasını sağlamaktadır.

Winrar’ın Eugene Roshal tarafından yazılan ilk algoritması daha sonra Alexander Roshal tarafından daha da geliştirilerek günümüzde metin, ses, grafik, 32-bit ve 64-bit Intel uygulamalarında üstün sıkıştırma performansı sunar hale gelmiştir. Ayrıca çok ciltli arşivlerin kayıp dosyalarının yeniden arşive katılmasını da sağlayan Winrar, Unicode ve NTFS desteği sunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın