Wingsuit flaying nedir?

İnsan ırkı, kurduğu hayallerin peşinden giderek, onları mümkün kılmasıyla bilinir. Geçmişten beri insanoğlunun hayallerini süsleyen olaylardan biri de kuşlar gibi uçmaktır. Uçma eylemi, bir çok insanın rüyalarını süslemiş ve uğruna büyük çabaların sarf edilmesine neden olmuştur. Günümüzde kendi yaptığımız aletler sayesinde havada hareket etmemiz artık mümkün. Uçak, helikopter, planör, balon gibi hava araçları sayesinde havada seyahat edebilen insanoğlu, bununla da yetinmeyerek bedeni ile havada seyahatin yollarını aramakta. Paraşüt bu arayışların sonucunda ortaya çıkan en temel ve basit yöntemlerden biri. Ancak paraşütle de yetinmeyen adrenalin tutkunlarının keşfettiği başka bir yöntem daha var: wingsuit flying.

Wingsuit flying, vücuda yerleştirilen kanat benzeri objeler sayesinde havada süzülme olayına verilen isimdir. Tarihte ilk uçuş deneyimleri de vücuda yerleştirilen kuş kanadına benzeyen aletler sayesinde gerçekleştirilmiştir. Uçmayı başaran ilk Türk bilginlerinden olan Hezarfen Ahmet Çelebi de vücuduna yerleştirdiği bu kanatlar sayesinde Galata Kulesi’nden Üsküdar’a kadar uçmayı başarmıştır. Wingsuit flying, bu iş için özel olarak üretilen, oldukça sağlam olan ve hava akımının en elverişli şekilde kullanılmasını sağlayan kıyafetlerle gerçekleştirilmektedir. Bu uçuş için gerekli olan kıyafete wingsuit adı verilmektedir. Hava geçirgenliği yok denecek kadar az olan bir kumaştan yapılan wingsuit, kollar ve bacaklar arasında yer alan kısmı sayesinde hava akımının yatay harekete olanak sağlayacak şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Bu işe yeni başlayanlar uçaklardan boşluğa atlayarak wingsuit flaying yaparken, daha profesyoneller dağlarda, uygun gördükleri vadi ve yamaçlarda uçuşlar gerçekleştirmektedir.  Bu atlayışlar esnasında serbest düşme hızı büyük oranda düşürülerek yatay hareket olabildiğince artırılmaktadır. Düşüş esnasında sporcuların yataydaki hızı saatte 200 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

Wingsuit flying nedir

 

Bir çok adrenalin tutkununun hayallerini süsleyen wingsuit flying, barındırdığı tehlike nedeniyle eğitimi oldukça sıkı tutulan bir aktivite olarak dikkat çekiyor. Bu işin eğitimini alabilmek için profesyonel bir paraşütçü olmak ve skydive yani serbest düşüş eğitimi almak gerekiyor. Skydive eğitimi aldıktan sonra 200 başarılı atlayışa imza atmak wingsuit flying eğitimi almaya başlamak için bir ön koşul olarak belirtilmiş. Türkiye’de skydive eğitimi veren tek kuruluş Skydive Efes. Yurt dışında ise Rusya, Norveç, Amerika, İtalya gibi ülkelerde sykdive eğitimi almak mümkün. Gerekli koşulları sağladıktan sonra wingsuit flying eğitimi almak için bu işi yapan tecrübeli pilotlarla iletişime geçilmesi gerekmekte.

Bir Cevap Yazın