Wieliczka tuz madeni nerededir?

Wieliczka tuz madeni, Polonya’nın Krakow şehrine 1 saat mesafedeki madenin adını da aldığı Wieliczka kasabasında yer almaktadır. Dünyanın bilinen en eski tuz madeni olan Wieliczka madeni, 900 yıllık bir geçmişe sahip olmakla birlikte günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Dünyanın en derinde yer alan kilise, yer kabuğundan 101 metre aşağıda bulunan St.Kinga kilisesi, Wieliczka tuz madeninde yer almaktadır.

Yılda ortalama olarak 94 ülkenden bir milyon kişi ünlü Wieliczka tuz madenini ziyaret etmektedir. Madenin en derin noktası yer kabuğundan 300 km mesafede, en yüksek tavan ölçümü 327 metredir. Yıllarca yapılan tuz çıkarılma çalışmalarından 2040 adet oda meydana gelmiş, bu odaları birbirine bağlayan 200’ün üzerinde dev koridorlar bulunmaktadır. Ziyaretçilere açık olan bölüm 3,5 km’den oluşmaktadır. Madende sıcaklık yaz-kış 14 derece iken, iki sağlık merkezide madenin içinde hizmet vermektedir. Madende toplam dokuz kat bulunmaktadır. Astım hastalarının özellikle tedavi olmak için kapısında kuyruklar oluşturduğu sağlık merkezleri, 3. ve 4. Katlarda hizmet verirken turistlerin giriş yapması yasaklanmıştır. Ünlü Wieliczka madeninin içinde yer alan tamamen tuzdan yapılmış heykeller, avizeler göz doldurmakla kalmayıp sanat eseri olarak kabul edilmiştir. Madenlerde çalışması kolay görülen cüce insanlardan maden işçisi olarak yararlanıldığından ötürü, koridorlar ve odalarda çok sayıda cüce maden işçisi heykelleri bulunmaktadır. 1996 yılında tuz çıkarılmasına son verilen maden, müze olarak son derece ilgi çekicidir.

1978 yılında UNESCO’nun ‘Dünya Mirası’  olarak ilan ettiği Wieliczka madeni ilk heykellerini maden işçileri tarafından kazanırken, onlarca kilise ve şapel içermektedir. Yer kabuğundan ayrı bir dünya olarak ihtiyaçlara yönelik gereksinimler ile restourant ve kafelerde bulunmaktadır. Wieliczka madenine inmek için hızlı asansörlerden faydalanılmaktadır. Bu asansörler 120 metreyi yaklaşık olarak 30 saniyede kat etmektedir.

Bir Cevap Yazın