Gençleştirici ‘yaş maya’ cilt maskesi nasıl yapılır?

Uyguladığımız doğal bakımlar, satın aldığımız hazır cilt maskelerinden doğru uygulandığı takdir de çok daha iyi bir sonuç vermektedir. Bunun sebebi ise kullandığımız meyve, sebze ve bitkileri cildimiz ham bir şekilde, işlenmemiş olarak emmektedir. Doğal cilt bakımları, alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmenin en iyi yolu, güzellik danışmanı vasıtası ile doğal maskelerden faydalanmanızdır. Böyle bir imkanınız yok ise, hazırladığınız her reçeteyi oranını değiştirmeden uygulamalı ve muhakkak öncesinde el bileklerinize uygulayarak 5 dakika beklemelisiniz. Cildinizde kızarma var ise maskeyi uygulamayın.

3-4 damla limon ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Bir pamuk yardımı ile yüzünüzü silin. Limon, cildinizi doğal meyve asiti ile temizlerken maskenizin cildinizde tutunmasını sağlamaktadır. 1 adet yaş mayayı, 2 yemek kaşığı su ile koyu bir krem halini alana kadar karıştırıyoruz. Yüzü kıllanmaya meyilli olan ciltler içinde yaş mayanın bulunduğu her türlü cilt maskesinden kaçınmalıdır. Yaş maya kıllanmayı arttırıcı bir etkiye sahiptir.  Pamuk veya parmak uçlarımız ile tüm maskeyi çene altından kulaklarımıza doğru yedirelim, sürmeye başlayalım. Mayayı sadece su ile karıştırdığınız da elde ettiğiniz maskeyi, gözaltlarına ve göz kapaklarına da kullanabilirsiniz. Her maske ve nemlendiriciyi kulak arkasına doğru toplarcasına sürmeniz gerekmektedir. Maya; B,B2, B6 vitaminleri, potasyum, protein oranı zengin, yaşayan bir organizmadır. Maskeyi uygular iken dekolte bölgesi unutulmamalı, bayanlarda dikkat çeken boyun bölgesine de uygulamanız yararlı olacaktır. Yüzünüzü ağız kısmını keserek açtığınız, tülbent, gazlı bez gibi bir örtü ile kapatınız. İkinci bir kişinin yardımı bu noktada önemlidir. Sıcak su kullanarak ıslatıp, fazla suyunu sıktığınız bir havluyu ikinci katman olarak yüzünüze yerleştirin. Havluyu yerleştirirken ağız bölgesini açık bırakmayı unutmamalısınız. Maske yüzünüzde 20 dakika boyunca kalacak, sıcak havlu 5 kez tekrarlanacak ve havlunun soğuması engellenecektir. Sıcak ile birlikte uygulanan maske daha derine inebilmesi için, kan damarlarının genişlenmesi sağlanmaktadır. 20 dakika sonunda yüzünüzü yıkayarak, elinize aldığınız buz ile cildinize dairesel olarak masaj yapmalısınız. Şoklanan cilt,  derin gözeneklerin hızlıca kapanmasına yardımcı olacaktır.

Yaş maya maskesini içine süt, yağlı ürünler, ek maddeler eklenmediği sürece kıllanmaya meyilli olan ciltler haricinde bütün cilt tipleri uygulayabilmektedir. Yaş mayanın içine giren ek maddeler ile kimyasal reaksiyonu değişmektedir. Yaş maya maskesi ayda bir kez, 20 dakika uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın