Web yazılım nedir?

Web yazılım web sitelerinin yapım aşamasında daha dinamik bir yapıya kavuşturulması ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulması anlamında geçen bir süreç anlamını taşımaktadır. Tasarımı yapılacak olan web sitelerinin dinamik bir yapısının olması için mutlaka web yazılımdan faydalanmak gerekir.

Web yazılım oluşturmak için;

web

  • PHP, PERL gibi yaygın olarak kullanılan ve güvenile bilirliği olan web programlama dili gereklidir.
  • MySQL veri tabanı sunucusu, Apache web sitesi sunucusu örneklerinde olduğu gibi bir web sitesi sunucusuna ihtiyaç duyulur.
  • Web yazılım oluşturmak için çeşitli yazılım sistemlerini bilmek ve bir işletim sistemine sahip olmak gereklidir. Buna örnek olarak Linux işletim sisteminde kullanılmakta olan Vim editörüne sahip olmak gösterilebilir.

Genellikle internet ortamında kullanılmak için hazırlanmış olan web yazılımları, istenen amaca göre intranet ortamları içinde yaratılabilir. Web yazılım basit bir sayfadan oluşabileceği gibi çok gelişmiş komplike uygulamalardan meydana gelebilir. Bunların hepsi web yazılım kapsamına giren uygulamalardır.

Web yazılımın avantajı nedir?

Web yazılım dünyadaki çok sayıdaki insanın aynı anda yani eş zamanlı olarak aynı web sitesini kullanabilmesine olanak sağlar. Dünya çapında tanınan ve bilinen milyonlarca kullanıcıya hitap eden ve sayısız ziyaretçiye sahip olan Wikipedia, Facebook, Google, Yahoo, Twitter, Youtoube gibi web sitelerinin çok gelişmiş web yazılımları vardır. Bu sebeple dünyanın her tarafından milyonlarca ziyaretçi bu web yazılım sayesinde bu tanınan web sitelerini kullanabilmektedir. Aynı şekilde ülkemizde yer alan çok sayıda bilinen, tanınan ve kullanılan alışveriş siteleri, içerik siteleri gibi web siteleri bulunmaktadır. Web yazılım olmazsa çok sayıda kullanıcı aynı anda bu siteleri ziyaret edemez ve kullanamaz.

Web yazılım nerelerde kullanılır?

Web sitenizin içeriğinde bulunmasını istediğiniz değişik ve farklı özellikler istediğiniz zaman size gerekli olacak şey bir web yazılım olacaktır. Projelerinizi, isteklerinizi bu şekilde web yazılım ile oluşturur ve yönetebilirseniz ortaya daha kaliteli çalışmaların çıkacağını görürsünüz. Web sitesine erişim ne kadar üst seviyede olursa, sitenin kullanımı o kadar faydalı olacaktır.

Web yazılım gerekli midir?

Web yazılımın web sitenizde olması ya da olmaması sizin bundan beklentilerinizle alakalı bir konudur. Firmanız için bir web sitesi oluşturmak isterseniz, web yazılım ihtiyacınızı gidermeniz daha etkili sonuçlara neden olacaktır. İyi ve deneyimli bir web yazılımcı ile çalışmak, web sitenizin size daha fazla katkı sağlamasına sebep olur. Web sitenizde öncelikle bir yönetim paneliniz olmalı ve bu panelden site içeriğini değiştirebilmelisiniz. Buradan kullanıcıları kontrol edebilmeli, sitenize yeni sayfalar ve yazılar eklemeniz sağlanmalıdır. Bu sebeple web yazılım web siteleri için mutlaka gereklidir.

Bir Cevap Yazın