Waffle nedir, nasıl hazırlanır?

waffleWaffle çok sevilenBelçika mutfağından tüm dünyaya yayılan bir çeşit hamur tatlısıdır. Son dönemlerde gençler arasında oldukça rağbet gören bu tatlı türü farklı şekillerde hazırlanabilir. Bu bir hamur tatlısı olmasına rağmen, üstüne oldukça değişik ürünler ilave edilerek zenginleştirilir. Bunların içinde değişik meyveler, çikolata, şekerleme, fıstık, fındık ve değişik çerezler yer alır. Dünyada farklı yerlerde waffle, wafel ya da gaufre gibi isimlerle anılmaktadır. Bu tatlının pişirilmiş olduğu makine adını Latince gaufrum’dan gelen gaufre’den almış olan makinede bal peteğini andıran desenler, beş kalpli, çiçek şeklinde olan gözleri vardır. Fransızcada gaufre, Flamancada wafel ve Almancada waffel isimlerinin karışımıyla waffle adı oluşmuştur. Dünyada iki değişik gün waffle günü olarak kutlanmaktadır. Bunların içinde 25 Mart İsveç’te baharın gelmesini kutlama, diğeri ise 24 Ağustos’ta Cornelius Swarthout adında olan kişinin 1869 yılında waffle tavasının patentini aldığı gündür.

Waffle hamuru nasıl hazırlanmaktadır?

Üstünde krem şanti, erimiş çikolata ve taze meyveler bulunan waffle, Belçika’da Brüksel usulü olarak tanımlanır. Waffle hamurunun sade olarak fırından çıktığı gibi yendiği türü, Belçika’nın Liege şehrinin adıyla anılır. Bu şekilde hazırlanmış olan hamur daha altın sarısı renkte olur. Hamurun üstünde kremalize olan şekerin tadını almak mümkündür. Belçika usulüyle yapılmış olan hamur dikdörtgen biçimde, Liege usulüyle yapılmış olan hamur ise uçları erimiş olan dikdörtgen gibidir. İki hamur türünde kare biçiminde derin bal peteğini andıran gözenekler vardır. Derin kare gözenekleriyle meşhur olmuş olan hamurlarda, bu gözeneklerdeki derinlik 1 cm kadardır.

Waffle ülkemizde nasıl hazırlanmaktadır?

Waffle dünyada özellikle Amerika’da kahvaltıda bile tüketilen, pirinçli ve patatesli çok sayıda çeşide sahiptir. Ülkemizde ise halkımızın damak tadına uygun olarak hazırlanmış “ İstanbul usulü” olarak bilinir. Burada hazırlanan hamur Amerikan usulüne benzer ve sandviç gibi yapılır. Adalar, Ortaköy ve Bebek gibi her yerde kolaylıkla bulacağınız, dünyanın soft ya da sandviç waffle olarak adlandırdığı İstanbul usulü, yuvarlak biçimde içi biraz çiğ kalmış hamurla hazırlanır. Bunun üstüne çok değişik ürünler konulur, meyve, çikolata, fıstık, fındık ve çerez çeşitleriyle zenginleştirilir. Bu waffle beş kalpli, çiçeğe benzeyen, bal peteğini andıran desenlerdeki makinada pişirilir.

İyi bir waffle nasıl olmalıdır?

Lezzetli iyi bir waffle hazırlanması için, önce kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Waffle hamurunun iyi pişmiş olması ve yanık olmaması gerekir. Hamur piştikten sonra gevrekliğini korumalı, fakat yumuşak olmalı. Yenildiğinde ağza hamur tadının gelmemesi gerekmektedir. Waffle hazırlamak için kullanılacak olan çikolata çok özeldir. Bu hazır satılan katı çikolatalara benzememektedir. Kakao ve süt oranı uygun, sıvı ve akışkan bir çikolata kullanılması gerekir. Kullanılan malzemeler ne kadar kaliteli ve taze olursa, hazırlanan waffle o kadar lezzetli olur.

Waffle nasıl yapılır?

Kullanılan malzemeler

 • 2 adet yumurta
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1,5 su bardağı elenmiş un
 • 1 su bardağından az fazla süt
 • Çeyrek su bardağı sıvı yağ
 • Kakaolu fındık kreması
 • Muz, çilek ve kivi
 • Ceviz, damla çikolata, badem, bonibon ve istediğiniz diğer malzemeler

Waffle yapımı

Derin bir kabın içine yumurta aklarını koyun. Bunların içine vanilya koyarak, birlikte köpük olana kadar çırpın. Diğer bir kabın içerisinde yumurta sarıları ile toz şekeri çırpın. Köpüren yumurta aklarının içine süt, sıvı yağ ve kabartma tozunu ilave edin. Bunları iyice karıştırıp, tuzu ve unu yavaşça ilave etmelisiniz. Bunu waffle makinenize koyup, yaklaşık 5 dakika kadar pişirmelisiniz. Ancak waffle makinanız yoksa teflon bir tavada ya da tost makinasında bunu pişirebilirsiniz. Hamur piştikten sonra malzemeleri üzerine isteğinize göre yerleştirin. Üstüne fındık kreması, marmelat ya da reçel sürülebilir. Bu şekilde pişirdiğiniz waffle sevdiklerinize ikram edilebilir.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın