Vücut geliştirme sporu nasıl yapılmalıdır?

Vücut geliştirme sporu, günümüzde birçok kişi tarafından yapılmaktadır. Doğru bir şekilde, kurallara uyularak yapılan bu spor kas gelişimine katkı sağlayacaktır. Bunun sağlanması için, gerekli kuralları inceleyecek olursak aşağıdaki sonuçlara ulaşırız.

  • Kaslara uygulanacak ağırlığın,  seanslar halinde arttırılması gereklidir. Her gün aynı ağırlığa odaklanan kaslar, gelişmek vücut geliştirme ir yana aksine olduğu yerde sayacaktır. Bu artışlar, vücudun yeterince geliştiğine kanaat getirildiğinde durmalıdır. Seanslar arasındaki süre, oldukça dikkatli ayarlanmalıdır.
  • Yapılacak ikinci işlem, vücudun yeterince protein almasını sağlamaktır. Burada önemli olan nokta, aşırıya kaçılmamasıdır. Araştırmalar neticesinde, vücut geliştirme sporunu yapan kişilerin, ağırlıklarına orantılı protein almaları yönündedir. Bu oran ise, ağırlığın her kilosu için, 2,5 gram olarak belirlenmiştir. Alacağınız proteinin fazla olması, size sağlıklı bir kas gelişimini sağlamaz. Protein bakımından zengin olan, yumurta, süt, tavuk ve kırmızı etin bu oranlar dâhilinde tüketilmesi uygundur.
  • Yeteri kadar uyumak, vücudu zihinsel olarak dinlendireceği gibi, alınan proteinin sentezinde de yardımcı olacaktır. Uykuda aşırılığa kaçmak ise, besin alımını yavaşlatacağından, kas yıkımına sebep olacaktır. Bu yüzden günde 8 saatten fazla uyku uyumamaya dikkat etmeniz gereklidir.
  • Olumlu düşüncelere sahip olmak, yapılacak idman kalitesine yansıyacağından, düşüncelerinize olumlu yön vermeniz önerilir. Pozitif düşüncelere sahip olmayan kişilerin, vücut gelişimi düzenli olmayacaktır.
  • Aşırı gerilim halinde olmak, vücudunuzda kortizol üretimine sebep olacağı için, kan basıncının yükselmesi,  damar tıkanıklığı, kanın yoğunlaşması gibi sonuçlara sebep olacaktır. Bunun yanında, kortizol protein dokusunu bozarak, yağ dokusunu parçalar. Bu sebeplerle tartışma, uykusuzluk, aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi gerilimli ortamlardan uzak durmak, vücut geliştirme sporu yapanların işini kolaylaştıracaktır.
  • Kas gelişimi için, aerobik yapmanız faydalı olacaktır. Aerobik bilinenin aksine, yağ yakımını arttırarak, besinlerin kaslara taşınmasını sağlayıp, kas gelişimine fayda sağlar.
  • Belli miktarda doymuş yağ içeren besin almanız önemlidir. Testosteron seviyelerini alacağınız yağlarla dengede tutacağınızdan, yağ tüketmek önemli bir etkendir. Yağ her zaman zararlı olarak anlatılsa da, beslenmede ki önemini unutmamak gereklidir. Aşırıya kaçmadan tüketilecek yağ miktarı vücudumuza katkı sağlayacaktır.
  • Aşırı miktarda idman yapmak son derece zararlıdır. Kaslar gelişirken, vücudumuzu yormak sağlığımızı tehlikeye atacaktır. 45 dakikalık idmanlar vücut geliştirme sporu için, yeterlidir. Yeteri kadar uyku ve dinlenme ihmal edilemeyecek kadar önemlidir. Vücudunuzda aşırı sinirlilik, uykusuzluk, gerginlik, kan basıncında azalma, eklem ve baş ağrıları gibi fonksiyon değişiklileri hissediyorsanız, çalışmanıza ara vermeniz ve sağlığınızı kontrol ettirmeniz önerilir.
  • Vücut geliştirme için yapılan beslenmeye, tamamlayıcı ürünlerle destek vermek gereklidir. Bu ürünleri danışarak kullanmanız önerilir. Kesilmiş süt suyu proteini, vitaminler, mineraller, kreatin tamamlayıcı ürünlere verilebilecek örneklerdir.

Vücut geliştirme sporunu yapacaklara son önerimiz ise, bu konuda gerekli araştırmaları yaparak, uzmanlara danışarak bu spora başlamalarıdır. Sağlıklarını korumak için ellerinden gelenin en iyisini yapmak herkesin üzerine düşen görevdir. Sağlıklı günlerin sizlerle olması dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın