Vücudunuzdaki morluklar nasıl geçer?

morlukVücudunuzun çeşitli bölgelerinde çarpmadan, kılcal damarların çatlamasından dolayı bu bölgelerde kan birikimi olursa, bunlar morluk olarak tanımlanır. Çarpmanın etkisiyle oluşan darbeyle, o bölgede önce şişme, ardından morarma meydana gelebilir. Kanama duruncaya kadar bu şişlik devam eder. Ortalama 10 -15 dakika devam eden şişme durduktan sonra, bu bölgede yavaş yavaş morarma olmaya başlar. Morarmayı önlemenin n önemli aşaması anında müdahale edilmesidir.

Morluklar için ne yapılabilir?

Vücudunuza gelen bir darbede ve darbenin etkisiyle şişmeye başladığında ilk yapmanız gereken işlem soğuk kompres yapılmasıdır. Bunu kolayca yapmanın en pratik yöntemi, buz paketini darbe alan yere koymak ve şişlik ininceye kadar bu alana bastırmaktır. Soğuk kompresin etkisiyle darbe sonucunda oluşabilecek ağrıların en aza indirilmesi sağlanır.

Darbe neticesiyle oluşan morlukları geçirmek için pek çok yola başvurabilirsiniz. Bunlardan biri siyah zeytin çekirdeklerinden yardım almaktır. 8- 10 adet siyah zeytinin çekirdeğini çıkarıp iyice ezin. Çekirdekleri iyice ezip, lapa gibi bir hale getirip bu çekirdekleri darbe almış olan bölgeye sürün ve üstünü ince bir bezle sarın.

Morluk için un kullanarak bir hamur elde edebilir ve morluğun olduğu alana bunu sürebilirsiniz. Bunun için ihtiyaç duyacağınız malzemeler un, bal ve saf zeytinyağıdır. Bu malzemeleri karıştırıp, yoğurarak hamur haline getirin ve morluğun oluştuğu yere sürün. Yine ince bir bez yardımıyla bölgeyi sarın.

Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan morluklar için, bölgeye et koymak en fazla bilinen yöntemlerden biridir. Morluğun üstüne et koyduğunuzda oluşan morluğu geçirecek, hem de morluğun sebep olduğu acıyı hafifletir.

Vücutta meydana gelen morlukları en hızlı geçirecek bitkisel yağlar arasında olan biberiye yağından yardım alabilirsiniz. Biberiye yağını morluğun üzerine fazla bastırmadan masaj yaparak sürün. Yaklaşık 2 saat sonra etkisini sizde göreceksiniz.

Dört beş adet pırasayı ince ince doğrayın. Bunu lapa haline gelinceye kadar pişirin. Pırasanın lapa haline gelişinden sonra içine az miktarda sirke koyun ve içinde iyice birbirine karıştırın. Bu karışımı sabah ve akşam morluğun olduğu yere sürün ve ince bir bez kullanarak üzerini sarın.

Morlukları geçirebilmek için sizlere pratik bir yol daha verelim. Evinizde bir miktar nohut haşlayın. Haşlanan nohutları morlukların üstüne koyun ve ince bir bez yardımıyla sarın.

Her evde olan kek ve bal ile bir macun hazırlayın ve morlukların olduğu yere sürün. Morluğun daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.

Pazı yaprakları ile yapacağınız lapa sayesinde, morlukları geçirmek için iyi bir tercih kullanmış olacaksınız.

Bir Cevap Yazın