Şerbetçi otunun yararları nelerdir?

şerbetçi otuGenellikle çay olarak tüketilen, bazı kozmetik firmalarının parfüm ve kremlerde kullanılan, sakinleştirici etkisi olan ilaçların bir bölümünde yer alan şerbetçi otu, pek çok açıdan yararlı bir bitkidir. Bu bitkinin faydalarını öğrenerek, sizlerde etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Şerbetçi otu yararları nelerdir?

Şerbetçi otu sinirleri iyileştirici özelliğiyle size de yararlı olabilir. Aynı papatya çayı gibi şerbetçi otu ile yapılan çay da sinirleri yatıştırıcı etki yapar. Sinir sistemini onaran bu şifalı bitkiden, uykusuzluk sorunu olanlarda faydalanabilir. Şerbetçi otu, hafif dozlu bir bitkisel yatıştırıcı olarak dikkate alınabilir.

Vücudu rahatlatıcı etkisi olan şerbetçi otunun, ağrılara karşı da olumlu bir etkisi vardır. Özellikle bacaklarınızdaki romatizmal ağrıların azaltılmasına destek olur. Mide sıkışmasına ve mide ağrılarına da iyi gelir. Şerbetçi otu farklı sebeplerden dolayı oluşan böbrek sancılarına da iyi gelir ve oluşan ağrıyı dindirdiği söylenebilir.

Şerbetçi otunun içeriğinde östrojen hormonu bulunur. Bu özelliği yüzünden kadınlarda düzensiz ve sancılı adet kanamaların önlenmesine yardımcı olur. Adet düzensizliklerini ortadan kaldırır ve regl dönemlerinin daha rahat geçmesine destek olur. Bunun dışında östrojen hormonu içerdiğinden şerbetçi otu, göğüsleri büyütmek amacıyla da kullanılan bir bitkidir. Bu etkinin görülmesi için bitkiyi, çay olarak içebilir ya da direkt olarak göğüslerinize sürerek kullanabilirsiniz.

Kanı temizleyici özelliği olan şerbetçi otu, kan dolaşımını da düzenleyicidir. İdrar söktüren, ödem çözen şerbetçi otu çayı, böbreklere iyi gelmektedir. Bütün bunların yanı sıra özellikle kadınları etkileyen idrar yolları iltihaplanması ve vajinal akıntı sorunlarının da giderilmesine yardımcı olur.

Şerbetçi otunun bu kadar fazla faydasından yararlanabilmek için, bitkiden hazırlayacağınız çayı bir bardak su içine bir tatlı kaşığı şerbetçi otu ile ölçeklendirip hazırlayabilirsiniz. Daha çok göğüs büyütmek için oldukça sık başvurulan şerbetçi otunu, isterseniz ağrı kesici olarak ya da masaj yapmak amacıyla harici olarak cildinize tatbik edebilirsiniz. Bunu yapmak içinde, suyun içinde haşladığınız şerbetçi otunu havanda döverek günlük olarak herhangi bir hafif yapıdaki, nemlendirici kremle beraber doğrudan ağrılı olan yere ya da göğüslerinize uygulayabilirsiniz.

Her gün bir bardak tüketildiği zaman sakinleştirici etkisi olan, uykusuzluğa karşı iyi gelen etkiler gösteren, östrojen hormonu sayesinde kadınlara özel günlerinde yardımcı olan şerbetçi otu, tavsiye edilen miktarın üzerinde tüketildiği zaman yan etkilere neden olabilir. Harici olarak kullanımda ise hassas cilt yapısı olan ya da alerjik bünyesi olan kişilerde kızarıklığa, tahriş gibi olumsuz neticelere sebep olabilir.

Bir Cevap Yazın