Volkan Konak kimdir?

Volkan Konak, (d. 27 Şubat 1967;[1] Maçka, Trabzon) Türk halk müziği sanatçısı. 2006 yılında çıkardığı Mora albümü, Mü-yap tarafından altın plak ile ödüllendirilmiştir.
Volkan_Konak
Volkan Konak, 1967 yılında Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Hacevara köyünde dünyaya gelmiştir. Maçka‘da ilk orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra öğretmeninin müziğe teşvik etmesinden dolayı 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girmiştir 1988 yılında konservatuardan mezun olup aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Halk Müziği üzerine Sosyal Bilimler alanında master eğitimine başlamıştır. Volkan Konak 1991 yılında master eğitimini tamamlamıştır.

1987 yılında müzik hayatına Maçka yöresinde yapmış olduğu derleme çalışmalarını topladığı “Suların Horon Yeri” adlı müzik albümüyle başlamıştır. Daha sonraları isebeste çalışmalarına başlamıştır. Nazım Hikmet, Ömer Kayaoğlu, Yaşar Miraç, Sunay Akın gibi değerli şairlerin eserlerini besteleyerek müziğini, tarzını belirlemiş oldu. Beste müziğinin içerisine etnik motifleri katmak suretiyle örneği olmayan kendine özgü bir tarz yaratmıştır.

Karadeniz Müziğini evrensel Müzik formları ile buluşturarak özgün bir tarzda yeniden şekillendirmiş olan Volkan Konak, 1993 yılında Efulim’i yapmıştır. Daha sonra 1994 yılının Ekim ayında “Gelir misin Benimle” adlı albümünü hazırlamıştır. Askerlik görevinden dolayı bir süre müzik çalışmalarına ara veren Konak, askerlik görevini tamamladıktan sonra üçüncü albümü Volkanik Parçalar’ın çalışmasını yapmaya başlamıştır. Konak, üç aylık çalışmadan sonra da bu albüm müzikseverlerin beğenisine sunulmuştur. 1998 yılının Nisan ayında Volkan Konak, kurmuş olduğu Kuzey Müzik Prodüksiyon adlı firmadan Pedaliza isimli albümünü müzikseverlerin beğenisine sunmuştur.

1993 yılından itibaren albüm çalışmalarında yaklaşık olarak elli adet bestesini sergilemiş ve bu çalışmalar sonunda Gazeteciler Cemiyeti, çeşitli vakıf ve dernekler tarafından yılın sanatçısı ödüllerine layık görülmüştür. Politika dergisi tarafından 1997 yılında Yılın En İyi Müzik Sanatçısı seçilmiştir. 1993 yılında Volkan Konak’ın ürettiği bir bestesinin tüm dünya hakları “Kuzey Müzik Prodüksiyon” ile Fransız prodüktör Alain Finet arasında yapılan sözleşme sonucunda Alain Finet tarafından satın alınmıştır.
Şimal Rüzgarı adlı albümünü2000 yılında DMC’den çıkararak dinleyicileri ile buluşturmuştur. 2003 yılı Aralık ayında 3,5 yıl aradan sonra yine DMC etiketiyle yayınlanmış olan “Maranda” isimli albümü çıkmıştır. 2006 yılında ise Mora isimli albümüyle Volkan Konak yeniden müzikseverlerle buluşmuştur. Mora albümünde yer alan ve ablası Nuran Bahçekapılı’nın sözlerini yazmış olduğu “Gardaş” adlı eseri Kazım Koyuncu anısına bestelemiştir. Besteci ve söz yazarı kimliğinin yanı sıra şiirsel yönü de ağır basan Volkan Konak’ın birçok şiiri bulunmaktadır. Konserlerinde şarkılarının yanında birçok şairden şiirlere de yer veren Volkan Konak, anlattığı esprili hikâyeleriyle izleyenlerinin ilgisini çekmektedir.

Yaklaşık olarak iki yıl kadar süren Çernobil araştırmasıyla bu vahim olayın Türkiye ve de bilhassa Karadeniz Bölgesi üzerindeki etkilerini derleyip belgelendirmiştir. Kanserden babası dahil birçok yakınını kaybetmiş olan ve bunun acısını devamlı içinde duyan Volkan Konak, sözleri ablası Nuran Bahçekapılı’ya ait olan “Cerrahpaşa” adlı eserini babası için bestelemiştir.

2009 yılında Mimoza adlı yeni albümüyle müzikseverlerle tekrar buluşan Volkan Konak, Mimoza albümünün ilk klipini “Göklerde Kartal Gibiydim” adlı eserine, ikinci klibini ise “Mimoza Çiçeği” adlı eserine çekmiştir. Albümünün üçüncü klip çalışmasını ise “Yarim Yarim” adlı eserine çekmiştir.

2012 yılında ise “Lifor “ adlı albümü ile sevenleriyle yeniden buluşmuştur. Lifor albümünün “Nerdesin (Karagözlüm)” “Ayletme Beni” adlı eserlerine klip çekmiştir.

Albümleri
1. Suların Horon Yeri, 1987
2. Efulim, 1993
3. Gelir misin Benimle, 1994
4. Volkanik Parçalar, 1996
5. Pedaliza, 1998
6. Şimal Rüzgarı, 2000
7. Maranda, 2003
8. Mora, 2006
9. Mimoza, 2009
10. Lifor, 2012

Aldığı bazı ödüller
• Politika Dergisi, En İyi Müzik Sanatçısı (1997 ), Kral Televizyonu, En İyi Halk Müzik Sanatçısı(2003), Başkent Grubu, Yılın Altın Adam Ödülü (2005), Kral Televizyonu, Yılın Halk Müziği Sanatçısı, Magazin Gazetecileri, Yılın Sanatçısı, (2005), D.M.C – Maranda Albümü, Elmas Plak (2005), MÜ-YAP – Mora Albümü, Altın Plak (2006), Altın Kelebek Ödülleri, Yılın Halk Müziği Sanatçısı (2009), D.M.C – Mimoza Albümü, Platin Plak (2010), Kral Tv, Türk Halk Müziği Özel Ödülü(2010), TRT Müzik, En iyi Halk Müzik Sanatçısı(2011), TRT Müzik, Yılın En İyi Televizyon Müzik Programı (Kuzeyin Oğlu – Show TV) (2011), 38. Altın Kelebek Ödülleri, Türk Halk Müziği Erkek Solist (2011)

Bir Cevap Yazın