Voip Nedir?

“Voice Over İnternet Protocol” tanımının kısaltması olan Voip, en basit anlatımla sabit bir İP adresi üzerinden ses verisi transferi yapılmasıdır. Birçok insan için bedava uluslararası telefon görüşmesi manasına gelen Voip, tıpkı telefonda konuşur gibi internet üzerinden iletişim kurulmasını sağlar. Bilgisayarı bir telefona dönüştürerek İP adresi üzerinden sesli iletişim kurulmasını sağlayan bu teknoloji, dünya genelinde her gün yüz binlerce insan tarafından kullanılmaktadır. Son yıllarda oldukça büyük bir pazar haline dönüşen Voip teknolojisi, birçok özel şirketin bu alanda faaliyet göstermesine ve milyar dolarlar ile ifade edilen kazançların sağlanmasına neden olmuştur.

Servis sağlayıcı olarak isimlendirilen özel Voip hizmeti sunan şirketler, bazı ülkelerde yalnızca kendi servislerini kullanan kişiler ile telefon görüşmesi yapılmasına izin vermektedir. Bu durum karşılıklı görüşme yapabilmek için her iki kullanıcının da aynı servis sağlayıcı firmanın abonesi olmasını gerektirir. Ancak son dönemde pazara yeni giren servis sağlayıcılar uluslararası görüşmeler de dahil olmak üzere tüm telefon numaralarının aranmasına imkan sağlamaktadır. Böylece ülke içi veya uluslararası fark etmeden herhangi bir telefon numarası bilgisayar yardımı ile internet üzerinden aranabilmekte ve sesli görüşme yapılabilmektedir. İP adresini kullanan Voip teknolojisi, insan sesini bilgisayar ortamındaki dijital bir veriye çevirir ve böylece iletişim hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Geniş bantlı bir internet servisi kullanılarak normal bir telefon numarasının aranması durumunda, dijital hale dönüştürülen ses verisi telefona ulaşmadan önce normal telefon sinyaline dönüştürülür. Böylece normal telefon kullanan kişi ile iletişim kurmak mümkün hale gelerek, bir tarafı dijital diğer tarafı analog olan bir veri transferi gerçekleştirilmiş olur. Geniş bantlı internet servisleri yüksek hızlı internet bağlantısı sağlayabildiğinden, dijital ses verisi normal telefon görüşmesi hızında analog veriye dönüştürülebilir ve kullanıcılar herhangi bir gecikme veya kesinti olmadan iletişim kurabilir. Günümüzde bilgisayara bağlanan özel telefonlar ile Voip görüşme yapılabildiği gibi geliştirilen yeni nesil yazılımlar sayesinde bu görüşme basit bir mikrofon kullanarak doğrudan bilgisayar üzerinden de yapılabilir.

Voip kullanarak internet üzerinden telefon görüşmesi yapılabilmesi için her şeyden önce servis sağlayıcının bu teknolojiyi desteklemesi gerekir. Bu nedenle Voip aracılığı ile yurtiçi ya da uluslararası telefon görüşmesi yapmadan önce servis sağlayıcı ile iletişime geçilmesi ve bu hizmet hakkında bilgi alınması gerekir. Voip hizmeti kullanarak dünya üzerinde herhangi bir noktadaki tüm bilgisayar kullanıcıları ile sesli iletişim kurabileceğiniz gibi, servis sağlayıcınızın desteklemesi durumunda normal telefonları da arayabilirsiniz. Voip servisi kullanırken aynı zamanda internetin de herhangi bir aksaklık ve kesinti olmadan kullanılabilmesi, bu teknolojinin en büyük avantajlarındandır.

Rahnansaika

Bir Cevap Yazın