Vitamin çeşitleri nelerdir?

İnsan yaşamı için kritik derecede önemi olan vitaminlerin eksikliği, birçok vücut sisteminin düzensiz hale gelmesine ve ilerleyen aşamalarda çok daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. 1912 yılında Polonyalı kimyacı Casimir Funk tarafından bu ismi alan vitaminler, insan metabolizmasının düzenli çalışabilmesi için dışarıdan alınması bir zorunluluk olan temel yapı taşlarıdır. C Vitamini eksikliği Skorbüt gibi ölümcül hastalıklara neden olarak, sağlıklı bir insanın bir yıl içerisinde hayatını kaybetmesine dahi neden olabilmektedir.

Çocuklarda sağlıklı bir gelişim süreci içinde gerekli olan vitaminler, Yağda Çözünenler ve Suda Çözünenler olarak iki temel gruptaki 13 farklı türe sahiptir. Suda Çözünenler grubuna dahil edilen diğer vitamin türleri ile toplam 20 çeşit vitamin olduğu söylenebilir. A, C, K ve D Vitaminleri kimyasal olarak en küçük yapılı vitamin türleriyken, E Vitamini en büyük vitamin türüdür. Vitaminlerin büyüklük sıralaması, molekül yapılarına göre yapılmaktadır.

A, D, K ve E Vitaminleri, Yağda Çözünen Vitaminler grubuna dahildir. E Vitamini ile birlikte alındığında etkisi daha da artan A vitamini, bilhassa göz sağlığı açısından çok büyük öneme sahiptir. Yumurta, avokado, süt ve ceviz A Vitamini açısından oldukça zengin besinlerdir. Kemik saç, karaciğer ve cilt yapısında da görev alan A vitaminleri üzerinde İngiltere’de yapılan araştırmalar, bu vitamin türünün ilaç olarak suni şekilde alınmasının bir takım sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermiştir.

Güneşten gelen ultraviyole ışınlar ile deri altına aktif hale geçen D Vitamini, Provitamin olarak nitelendirilir. Özellikle kemiklerde oluşan hasarın daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan D Vitamini, ayrıca Kalsiyum ve Potasyum gibi elementlerin de emilmesini sağlamaktadır. Vücuda alınan D Vitamini yoğun olarak kemiklerde depolandığından, bu vitaminin eksikliğinde çok ciddi ortopedik rahatsızlıklar yaşanmaktadır. Ancak fazla D Vitamini alınması durumunda kireçlenme hastalığının da tetiklenebileceği unutulmamalıdır.

Son yıllarda çocuk doktorlarının altını çizerek öneminden bahsettiği E Vitamini, fiziksel ve zihinsel gelişimde çok büyük bir role sahiptir. Vücuttaki yağ deposu ve bilhassa karaciğer tarafından sentezlenen E Vitamini, yaraların iyileşmesi için de gereklidir. Ayrıca diyetisyenlerin de dikkatini çeken bir vitamin türü olan E Vitamininin, doğal bir antioksidan olduğu ortaya çıkartılmıştır.

Yeşil sebzelerde ve ülkemizde yoğun olarak içilen çayda bulunan K Vitamini, vücudun hastalıklardan korunmasını sağlar. Tüm bunların haricinde C Vitamini çeşitli sebzelerde bulunurken, B türü vitaminler balık gibi canlı organizmaların tüketilmesiyle vücuda alınır.

8 thoughts on “Vitamin çeşitleri nelerdir?

 • 06 Ekim 2015 tarihinde, saat 21:07
  Permalink

  berbat işime yaramadı

  Yanıtla
 • 07 Aralık 2013 tarihinde, saat 22:13
  Permalink

  çok fazla gereksiz seyler var bence

  Yanıtla
 • 05 Aralık 2013 tarihinde, saat 17:49
  Permalink

  fazla olsaydı iyidi

  Yanıtla
 • 06 Kasım 2013 tarihinde, saat 21:38
  Permalink

  daha fazla olabilirdi ama ne yapalım sağalun 🙂

  Yanıtla
 • 23 Eylül 2013 tarihinde, saat 22:17
  Permalink

  çok güzel olmus madde madde yazsaydınız ve kısa olsaydı keşke…

  Yanıtla
 • 22 Eylül 2013 tarihinde, saat 13:31
  Permalink

  c vitaminin başka çeşitleri yokmu b12 b11 gibi

  Yanıtla
 • 21 Eylül 2013 tarihinde, saat 18:02
  Permalink

  çok iyi yazılmış beğendim

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: