Vişne reçeli nasıl yapılır?

visne receliMutfaklarımızın ve kahvaltı sofralarımızın eşsiz lezzeti reçeli sevip de, vişne reçelini tercih etmeyen yoktur muhtemelen.  Vişnenin ekşimsi aroması ile şekerin tatlı lezzeti cezbedici bir çelişki ile damakları meshetmektedir.

Vişne reçeli yapmak üzere öncelikle malzemelerimizi bir araya getirelim.  Vişne reçeli yapımında kullanacağımız malzemeler şunlardır:

  • 1,5 kg vişne
  • 1,5kg toz şeker
  • Yarım limon suyu

Malzemeleri hazırladıktan sonra vişne reçeli yapımına başlayabiliriz. Vişneleri çekirdeklerinden ayırarak işe başlayın. Bu oldukça zahmetli bir işlemdir. Bu amaçla üretilmiş aletlerden yararlanmanız mümkündür. Yoksa, bıçak ile de rahatlıkla çıkarmanız mümkündür. Çekirdeklerini çıkardığınız vişneleri reçeli pişireceğiniz tencereye alın. Tencereyi ocağa koyun ve altını yakın. Vişneler çekirdek çıkarma işlemi sırasında sularını da saldığı için yeterince su olan tenceredeki malzemenin kaynamasını bekleyin. Kaynamaya başlayınca vişneleri yakından gözlemleyin, iyice kaynamaya ve köpürmeye başlayınca yaklaşık yarım saat kadar sonra şekeri ilave edin. Reçeli mümkün olduğunca karıştırmayın vişneler diriliklerini mümkün olduğunca kaybetmesinler ancak çok gerek duyarsanız yavaşça karıştırmanızın çok da zararı olmayacaktır.

Şeker eridikten sonra, ki genelde 6-7 dakika içinde tamamen eriyecektir, bu sefer de şekerle birlikte biraz kaynatın ve ateşi kısın. Kaynama devam ederken oluşan köpükleri de kaşık yardımı ile toplayın. Ateşi kıstıktan yaklaşık 10-15 dakika sonra yarım limonun suyunu ilave edin. Karıştırıp, 2-3 dakika bekleyin ve ateşi kapatın.

Reçelinizi pişirdiğiniz tencerede soğumaya bırakın. Oda sıcaklığına geldikten sonra reçeli cam kavanoza aktarın. İyice soğumadan kavanozun kapağını kapatmayın. Soğuduktan sonra kavanozun kapağını kapatıp, reçeli serin ve kuru bir yerde muhafaza edin.

Vişne reçeliniz artık hazıırdır. Hatırlatmakta fayda var, vişne reçelini vişnelerin çekirdeklerini çıkarmadan da yapmanız mümkündür. Bu tercih size kalmış, ancak çekirdeksiz pişirmeniz tavsiye olunur.

Lezzetin doruklarındaki kahvaltılarınız için vişne reçeli eşsiz bir seçenektir. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın