Virüsler bilgisayara nasıl bulaşır?

Günümüzde bilgisayarların artık her evde yer alması, kuşkusuz en büyük bilgisayar sorunu olan virüs bulaşma problemlerini de doğuruyor. Bilgisayar virüsü, kötü amaçlı olarak kabul edilen ve temel amacı bilgisayarınızın çalışma düzenini aksatan, değiştiren ya da tamamen engelleyen yazılımlardır. Geçmişte bilgisayarların Bios ya da sabit disklerini hedef alan virüsler, günümüzde daha çok insanların Windows işletim sistemi kullanması nedeni ile doğrudan Windows’u yani işletim sistemini hedef almaktadır.

Virüslerin bilgisayara en hızlı ve en etkili şekilde yayılma yolu internettir. Günümüzde bilgisayar virüsü yazan kişiler; kullanıcıların yazılımlarına ya da donanımlarına zarar vermekten ziyade, kullanıcı bilgilerini çalmanın peşindedir. Malware, truva atları, rootkitler ve birçok farklı türde trojanlar kişinin bilgisayarın kullandığı programların, internet üzerin yaptığı alışveriş bilgilerinin ya da mail adreslerinin şifrelerini ele geçirmek için yazılır. Bu tür virüslerin büyük çoğunluğu internetteki paylaşım yapan ve genellikle Warez olarak bilinen sitelerden bulaşır. Çeşitli sitelere giriş için şifrelerin ya da bazı programların sınırsız kullanılması için gerekli olan “Crack” yazılımlarının paylaşıldığı bu Warez siteleri, insanların bilgisayarına virüs bulaşmasının en büyük nedenidir.

Bilgisayara virüs bulaşmasına neden olan bir diğer alan da, çok güvenilir olduğu zannedilmesine rağmen eposta servisleridir. Mail adresi insanların her gün düzenli olarak kullandığı ve çok sık girdiği bir hizmet olduğundan, virüs yazılımcıları da sayısı milyarlara ulaşan mail kullanıcılarını hedef alır. Mail adreslerine insanların ilgisini çekebilecek başlıklar ile mail atan bu kişiler, insanların mail içerisinde bulunan linke tıklamalarını ya da maile eklenmiş dosyayı indirmelerini sağlamaktadır. Kullanıcı kendisine gelen mail içerisinde ekli olan dosyanın önemli bir şey olduğunu ya da merak ettiği bir konuda olduğunu düşünerek, ilgili dosyanın içeriğini görmek için bilgisayarına indirmek ister. Bu aşamada virüs yazılımı kişinin kendi isteği ile bilgisayara inerek çalışmaya başlar ve işletim sistemi bu virüsten kısa süre içerisinde etkilenir.

Virüs bulaşan sitelerden uzak durmak için sizi yönlendirecek ve uzman bir ekip tarafından veri tabanı sürekli güncellenen bir antivirüs yazılımı kullanmanız muazzam derecede önemlidir. Virüs sorunundan tamamen kurtulmak istiyorsanız da, Windows işletim sisteminden vazgeçerek, Pardus ya da Ubuntu gibi Linux tabanlı bir işletim sistemine geçin. Böylece anti virüs programı dahi kullanmadan rahat bir şekilde bilgisayar kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın