Vedat Milor kimdir?

vedat milor kimdirSon yıllarda televizyon ekranlarında “gurme” olarak ülkenin dört bir yanına yaptığı lezzet yolculukları ile tanınan Vedat Milor aslında ekonomi, hukuk ve uluslararası ilişkiler alanında eğitim almış bir akademisyendir. Profesör doktor unvanına sahip olan Vedat Milor, Boğaziçi Üniversitesi’nden başlayan ve Stanford Üniversitesi’ne uzanan bir eğitim geçmişine sahiptir. NTV’de yayınlanmaya başlayan “Tadı Damağımda” isimli programlar hatırı sayılır bir izleyici kitlesi oluşturan Milor, uzun yıllar boyunca yurtdışında eğitim görmüş ve aynı zamanda öğretim görevlisi olarak da birçok farklı üniversitede eğitim vermiştir. 1955 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Vedat Milor Galatarasay Lisesi mezunudur. Sonraki yıllarda eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde devam eden Milor, lisans eğitimini dereceyle bitirmiş ve sonrasında uzun yıllar devam edecek olan yurtdışı eğitim hayatına başlamıştır.

Boğaziçi Üniversitesi’ni bitirdikten sonra İngiltere’deki Londra Ekonomi Okulu’na giden Vedat Milor, buradan ABD’nin en ünlü okullarından biri olan Berkeley Üniversitesi’ne geçmiştir. ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde yer alan Berkeley Üniversitesi’nde sosyoloji doktorasını tamamlayan Milor, 1986 yılında tezini tamamlamak için Fransa’ya gitmiştir. Bu dönemde yazdığı doktora tezi daha sonraki yıllarda ABD’de yılın en iyi doktora tezi seçilmiştir.  “Türkiye ve Fransa’da Ekonomik Gelişim ve Planlama” üzerine yazdığı tezi Amerikan Sosyoloji Derneği tarafından 1990 yılında senin en iyi tezi olarak gösterilmiştir. Doktorasını tamamladıktan sonra askerliğini yapan Milor, sonraki süreçte Dünya Bankası’nda çalışmaya başladı. Yaklaşık olarak 2 yıl boyunca Dünya Bankası’nda görev yapan Vedat Milor, bu süreç içinde Kemal Derviş’le de birlikte çalışmıştır.

Dünya Bankası’nda Kemal Derviş ile birlikte çalıştıktan sonra yeniden üniversiteye dönen Vedat Milor, ABD’nin Rhode Island Eyaleti’ndeki Providence kentinde bulunan Brown Üniversitesi’nde göreve başlamıştır. Brown Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü’nde asistan profesör olarak çalışan Milor, Princeton Üniversitesi’nden aldığı davet sonucunda bir yıl süreyle misafir öğretmenlik de yapmıştır. New Jersey’de yer alan Princeton Üniversitesi’nin İleri Eğitim Enstitüsü’nde misafir öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Sonraki yıllarda Stanford Üniversitesi olarak tanınan Leland Stanford Junior Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almaya başladı ve buradaki eğitim sürecini dereceyle tamamladı. Takip eden yıllarda Stanford Üniversitesi’nde doçent statüsü ile öğretim görevlisi olarak çalışan Milor, sonra bir süre özel sektörde çalıştı. Özel bir firmanın hukuk işlerini yürüten Vedat Milor, tekrardan eğitim hayatına döndü.

Özel sektörde çalıştıktan sonra ABD’nin Atlanta Eyaleti’nde bulunan Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaya başlayan Vedat Milor, politik ekonomi üzerine çeşitli dersler verdi. Sonraki yıllarda ülkeye dönen ve İstanbul Koç Üniversitesi’nde eğitim vermeye başlaya Milor, burada uluslararası ilişkiler üzerine dersler verdi. Aslen Konyalı olan Vedat Milor, hala en büyük hobisi olarak tanımladığı yeni lezzetler keşfetmek için dolaşmaya devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın