Bekar anne kimdir?

bekaranneEşinden ayrılmış veya eşini kaybetmiş, çocuğu ile birlikte yaşamaya devam eden annelere “bekar anne” denir. Son dönemde sperm bankalarından alınan spermler yolu ile hiç baba olmadan dünyaya getirilen çocukların anneleri de bu tanım kapsamına girmektediler. Ancak, çok sık görülen bekar anne türü değildir bu durum.

Evlilikler her zaman “bir yastıkta kocama” hayali ile gerçekleştirilirler. Ancak, çoğu zaman bu hayaller hayalkırıklıkları ile sonlanmaktadır. Araştırmalar göstermiştir ki, özellikle büyükşehirlerde boşanma oranları hızla artmaktadır.

Bu durumun açıklanmasında akla gelen ilk ve geçerli sebep; kadınların ekonomik güçlerini kazanmış olmasıdır. Geçmişte birçok evlilik, “koca”nın aile geçimini sağlayabilme gücüne olan bağımlılık sebebi ile devam etmiştir. Günümüzde kadınlar bu geçimi kendileri ve çocukları için sağlayabileceklerine inandığında mutsuz evlilikte ısrarcı olmaktan kaçınmaktadırlar. Genelde çocukların yaşları küçük iken yaşanan boşanma vakalarında velayetler de sıklıkla anneye verilir ve yaşam anne ve çocuğu/ çocukları için oluşan yeni bir aile yapısı ile devam eder.

Bekar anneleri bekleyen en büyük zorluk, “baba” rolünün boşluğunu doldurma gayretidir. Uzmanlar annelerin bu çaba içinde olmasına destek vermezler. Onlar annedir, baba yoksa , baba rolü de eksik kalacaktır. Bunu tamamlamaya çalışmak annenin yersiz yıpranmasından başka birşey değildir.  Mutlu bir “bekar anneli aile”de devam etmek, mutsuz bir ailede yaşamaktan çok daha iyi ve doğru bir seçimdir çocuklar adına.

Günümüzde bekar annelerin sayısı hızla arttığından, sosyal ağlar üzerinden birlikler oluşturmaya da başladılar. Hatta “Boşanmış Anneler Derneği” adı ile bir dernek de kurulmuştur.

Çocuklar geleceğe yatırımdır. Boşanmaların bu geleceğe olumsuz etki etmesini engellemek adına bekar annelere çok önemli bir rol düştüğü de bir gerçektir. Bu önemli rolün sosyal boyutu da oldukça kritiktir. Bu bilinçle bekar anneler için hayatı zorlaştırmamalı, onlar ve evlatları için pozitif ayrımcılığı, özendirme boyutuna vardırmadan hayata geçirmenin yolları aranmalıdır.

Bir Cevap Yazın