Varikosel nedir?

Varikosel hastalığı erkeklerin testisinde görülen ve damarların işlevlerinde meydana gelen bozulmadan kaynaklanan bir sorundur. Fizyolojik nedenler ile kısır olan erkeklerin %35’i varikosel hastalığı nedeni ile çocuk sahibi olamamaktadır. Varikosel hastalığı her insanda farklı şekilde gelişebildiği gibi, kişinin üreme sistemi üzerindeki etkisi de farklıdır. Birçok erkek varikosel hastası olduğu halde çocuk sahibi olabilirken, bazı erkeklerde ergenlik çağından itibaren gelişen hastalık spermlerin kalitesinin bozulmasına neden olabilmektedir.

1 defa baba olan erkeklerde de varikosel sorunu nedeni ile 2. çocuk girişiminde başarısızlık yaşanabilmektedir. Varikosel hastalığı 1. çocuğun yapının ardından gelişerek, 2. çocuk denemesine kadar kişinin sperm kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Varikosel hastalığı kendi içerisinde Grade 1 ve Grade 2 olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Grade 1 Varikosel dışarıdan belli olmayan ve nispeten ağrısız bir şekilde gelişirken, Grade 2 varikosel dışarıdan sorunlu testisin daha büyük görünmesine ve şiddetli testis ağrıları yaşanmasına neden olur.

Varikosel hastalığı her iki testiste de görülebilmesine rağmen, yaklaşık olarak %90 oranda sol testisde görülmektedir. Testis damarları kirli kan ile genişleyerek, testisin normalden daha fazla büyümesine neden olabilmektir. İlerleyen aşamalarda testiste meydana gelen hasar nedeni ile sperm üretim kalitesi de olumsuz olarak etkilenir. Varikosel sorunu ilerleyen aşamalarda cerrahi operasyon uygulanarak tedavi edilir.

Varikosel tedavisinde kullanılan cerrahi müdahale genellikle; hastanın kasık bölgesinden girilerek testisin içine ulaşılması ve buradaki damarın işlev bozukluğunun bir başka damara bağlanarak düzeltilmesi işlemidir. Varikosel ameliyatı oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanan ve hastanın operasyondan kısa süre sonra günlük hayatına dönebildiği bir uygulamadır. Varikosel hastalığında uygulanan cerrahi müdahalenin ardından hasta, cinsel hayatını da kaldığı yerden devam edebilmektedir. Yalnız ameliyattı takip eden ilk birkaç gün hastanın çok fazla ayakta durmamaya ve mümkün olduğunca ağır yük kaldırmamaya çalışması, operasyonun ardından testis ağrısı yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Doğru müdahale ve erken tanı ile varikosel hastalığı, basit bir cerrahi operasyon ile iyileştirilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak yapılan araştırmalar hastalığın tekrar etme olasılığının yaklaşık olarak %10 olduğunu göstermiştir. Bu nedenle tedavi sonrası yıllık muayenelerin aksatılmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın