Usame Bin Ladin kimdir?

Tam adı Usame bin Muhammed bin Avad bin Ladin olan Usame Bin Ladin ,10 Mart 1957 tarihinde, Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde dünyaya gelmiştir. 54 çocuklu bir babanın çocuğu olan Ladin’in ailesi son derece zengin olan Suudi Arabistanlı bir ailedir. Usame bin Ladin’in kökeninin Güney Yemen’de bulunan Hadramut olduğu bilinmektedir. Babası Muhammed bin Ladin 1930 yılında gelmiş olduğu Suudi Arabistan’da hızla bir şekilde yükselmiş ve zamanla Ortadoğu’nun en büyük müteahhitlerinden biri olmuştur. 1968 yılında Muhammed Bin Ladin kaza sonucu öldüğü zaman mirası 11 milyar dolardı. Muhammed Bin Ladin’in oğulları hep Suud prensleriyle birlikte büyümüş ve okumuşlardı. Usame bin Ladin, babasının 54 çocuğundan 17’incisidir.
usame_bin_ladin
Hneüz genç iken Müslüman Kardeşler adı verilen teşkilatın fikirlerinden etkilenen Usame bin Ladin, 1979 yılının aralık ayında, arkadaşı olan Suudi Gizli Servisi Şefi Prens Turki bin Faysal tarafından Pakistan Peşaver’e gönderilmiştir. Burada bulunan kamplarda, başta Arap ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir tarafındaki İslâmcı gençler birer uzman savaşçı olarak yetiştirilmeye çalışılıoyrdu. Beş ülkenin birlikte üstlenmiş olduğu bu çalışmanın sorumluluğu Pakistan Gizli Servisi ISI’deydi, ve bunun yürütücüsü ise Filistin asıllı Abdullah Azzam’dı. Afganistan’a giderek Sovyet ordusuna karşı mücahitlerle birlikte on yıl boyunca çarpışmıştır.
Abdullah Azzam’a asistanlık yapmış olan Usame bin Ladin, savaşta bizzat görev almış ve hatta Celalabad yakınlarında yaralanmıştır. 1986 yılında kendi kamplarını kurmuştur. Kurumsallaşmasının temelini 1988 yılında doğru gönüllüler hakkında bilgileri içeren bir veri tabanı kurarak atmış olan Usame Bin Ladin’in, bu bilgisayar kayıtlarından hareketle El Kaide adlı bir yapılanma yaptığı ortaya çıkarılmıştır. Suud hükümeti, cihadı her yere yaymak isteyen Usame Bin Ladin’den korkmaya başlamış ve 1989 yılında pasaportuna el koymuştur.

1990 yılının ağustos ayında Saddam Hüseyin Kuveyt’e girince Usame bin Ladin, Suudi sınırlarının korunması görevinin kendisine verilmesini istemiştir. Kral Fahd, Amerikan askerlerini olayı bastırmaları için çağırınca buna çok öfkelenmiş; önce Pakistan’a, ardından Afganistan ve sonrasında Sudan’a gitmiştir. Artık Pakistan’da istenmeyen ve kendilerine yer aramakta olan binlerce mücahidi Sudan ve Yemen’e yerleştirmiş ve onlara birçok ülkede iş bulmalarına yardımcı olmuştrur. ABD askerleri Birinci Körfez Savaşı’nda Müslümanların en kutsal mekânlarından ikisini barındıran Suudi Arabistan’a konuşlanınca Usame Bin Ladin, İslam’a hakaret edildiğini ve bunun intikamının alınacağını ifade etmiştir. İleri gelen bazı mücahitler ile beraber, Orta Doğu’da ABD karşıtı olan bazı grupları örgütlemiştir.

Ladin, ABD’ye karşı ilk cepheyi Somali’de açmıştır 1992 yılında muhalefete olan desteği ve hükümete olan eleştirileri nedeniyle pasaportu iptal edilince Sudan’a yerleşen ve 1994 yılında da Suudi vatandaşlığından çıkarılan Usame bin Ladin, uluslararası baskılar neticesinde Taliban’ın himayesinde Afganistan’da yaşamıştır.
11 Eylül saldırılarından sonra hedef haline gelmiş olan Usame Bin Ladin öldürülme ihtimaline karşılık yazmış olduğu vasiyetinde El Kaide’nin devamı için en uygun gördüğü ismi Halid bin Kasım olarak ilan etmiştir. ABD Ladin’in başına 5 milyon dolar ödül koymuştur.

Amerikan AP haber ajansının verdiği bilgiye göre, ABD’li bir yetkili, askeri operasyonla öldürülen Usame bin Ladin’in cesedinin okyanusa atıldığını belirtmiştir. Ancak ceset ile ilgili fotoğrafların montaj olduğu iddia edilmiştir.

Bir Cevap Yazın