Üreten bir girişimci değil misiniz?

Girişimcilik hayaliniz varsa, bunu hayalden hayatın bir gerçeği haline dönüştürmenizi tavsiye ederim. Ne yaparsanız, yapın ama en iyisini yapmak için uğraşın. Belki ilk seferinde olmayacaktır ama, ikincisi daha harika olacaktır. Bunun için üretken olmanız gerekiyor. Eğer aldığınız bir iş veya projeyi zamanında teslim edemiyorsanız, o zaman üretken bir girişimci olmazsınız. 5 günde tamamlanacak bir projenize, son 2 gün başlarsanız, sonuç olumsuz olacak. Bu duruma her zaman kötü şans diyebilirsiniz. Ama sizin bu eksikliğiniz iyi bir girişimci olamamanıza sebep olur.yumurta

Üretken nasıl oluruz?

  1. Elinizde birçok iş varsa, bunları sıraya koyduğunuzda her şeyin daha kısa ve basit olduğunu hissedersiniz. Program ve plan bir girişimcinin her şeyidir. Planlar sayesinde, ekstra zamanınız kalır ve bu zamanlarda işinizi geliştirmek için gezer, spor yapar ve sosyal olabilirsiniz.
  2. Liste hazırsa, yapmanız gereken kolaydan zora doğru çalışmaları tamamlamak. Bu durumda listenin küçülmesi ve yapılanların üzerinin çizilmesi motivasyon sağlayacak. En sona da daha ağır projeleri bırakmanız, verimli çalışma yapabileceğiniz anlamına gelir. Zordan işleri yapmaya başladığınızda ise, listedeki diğer işler aklınıza takılabilir.
  3. Projeleri teslim edemediğiniz zamanlar olabilir. Bu sizin hatanız veya başkaların hataları olabilir. Bu durumda kendinize haksızlık etmeyin. Olumsuzluklarla mücadele etmeyi bilin. Müşterilerinize teslim ettiğiniz projelerde birçok olumsuz yorum alırken, birçok da, olumlu yorum alacaksınız. Olumlu yorumlara odaklanın, olumsuz yorumlar için sadece nerede hata yaptığınıza odaklanın. Ama şunu da unutmayın. Müşteri yüzde yüz tatmin ister. Bu tip müşterilerin olumsuz yorumları çöptür.
  4.    İradenizi güçlendirme egzersizleri yapın. Bunun için sürekli ertelemiş işlerinizin üzerine çok azda olsa gidin. Bu işleri zamanla tamamlama gücüne sahip olacak, diğer işlerinizin de zamanında ve vaktinde tamamlanmasının her zaman yolunu açmış olacaksınız.
  5. Biranda birçok iş yapmayın. Ama girişimciler bilirler ki, birçok proje ile bazen uğraşmak zorunda kalırsınız. Teslim edilmesi gereken rapor, başka bir analiz, görüşmeler, cevaplanması gereken e-mailler… Hepsi üst üste geldiğinde, en uzun zamanı olan işi en sona alın. İlk yapmanız gerekenler erken teslim edilmeye ihtiyacı olanlar. Daha sonra gün içerisinde diğerlerine de az çok zaman ayırın. Son teslim tarihinde işinizi hafiflediğiniz hissedeceksiniz.

 

Bir Cevap Yazın