UPS Nedir?

UPS_uninterruptible_power_supply_Ups; Uninterruptible Power Supply kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş Türkçe olarak Kesintisiz Güç Kaynağı anlamına gelen, elektrikli aletleri şebekede meydana gelen ani dalgalanmalar ve çeşitli kesintilerden korumak amacıyla üretilmiş cihazdır.

UPS’ler genellikle bilgisayarlar için tercih ediliyor olsada daha hassas elektrikli cihazlarımız içinde hayatî öneme sahip ürünlerdir. Olası elektrik kesintilerinde veya enerji düzensizliklerinde şebeke görevini üstlenerek cihazların kesintisiz çalışmasına olanak sağlar. İki çeşit UPS türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki Statik UPS’dir. Statik UPS de kendi içinde OnLine UPS, Line Interactive UPS, Off Line UPS olarak üçe ayrılır. Online UPS kesinti olsa da olmasa da devrede olan, genellikle büyük işletmelerde kullanılan en güçlü statik UPS seçeneğidir. Line Interactive UPS’ler sürekli olarak gerilimi kontrol eden ancak güç kesintisi olmadan devreye girmeyen UPS seçeneğidir. Piyasada genellikle voltaj regülasyonlu UPS olarak bilinirler. Off Line UPS’ler güç kesintisi olmadan devreye girmez. En zayıf UPS seçeneğidir. 1-2 bilgisayarlı işletmeler tarafından tercih edilmektedir. OnLine UPS alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus teknik servistir. Kesintisiz Güç Kaynağı konusunda uzmanlaşmış deneyimli firmaların tercih edilmesi önerilir. OnLine UPS almadan önce mutlaka ve mutlaka teknik servis olup olmadığı sorulmalı, varsa ne kadar ilgili oldukları araştırılmalıdır. Aynı şeyler diğer UPS türleri için de geçerlidir.

Dinamik UPS’ler bir alternatör grubuyla birlilkte çalışan yüksek güç gerektiren alanlarda tercih edilen UPS türüdür. UPS’ler bilgisayarlardan farklı olarak tıbbi elektronik cihazlar, hava trafik kontrol merkezleri, askeri radar sistemleri gibi önemli alanlarda da tercih edilmektedirler.

Bir Cevap Yazın