PSU Nedir?

psuPSU; açılımı Power Suply Unit olan ve dilimize Güç Kaynağı olarak eksik ama yeterli şekilde geçen, bilgisayarların çalışması için gereken elektriği düzenleyen ve yönlendiren alettir.

Bilgisayar kasasının içerisinde bulunan ram, ekran kartı, hard disk, işlemci gibi donanım ürünleri DC Elektrik akımına ihtiyaç duyarlar. Prizlerden gelen elektrik akımı AC akımıdır. Ayrıca prizlerden gelen elektrik voltajı ülkemizde 220V olarak belirlenmiştir. Güç kaynağı tam olarak prizden aldığı 220 voltajlık AC akımını DC akımına çevirir, donanım ürünlerinin gereksinim duyduğu voltaj değerine göre düzenler ve dağıtır. PSU alırken dikkat edilmesi gereken şeyler öncelikle PSU’nun prizden çektiği voltaj değeri, Akım/Gerilim koruma özelliği olması, 80Plus sertifikalı olması şeklinde sıralamak mümkündür. Ayrıca bilinen markaların pek dışına çıkılmaması önerilir. Üreticiler ticaret mantığıyla bilgisayar donanımın kullanmadığı kanallara fazladan amper koyarak PSU’yu daha güçlü gösterebilmektedir. Bilinen markalar başlıca Gigabyte, Cooler Master, Corsair’dir. Ancak yine de bilinen marka her zaman en iyisidir diye bir kaide yoktur.

Genellikle güç kaynakları bütün bilgisayarlarla uyumludur. Ancak istisnalar bulunmaktadır. Örneğin ATX marka güç kaynakları sadece ATX kasalarında kullanılabilmektedir. Güç kaynağı almadan önce donanım parçalarının gereksinim duyduğunu minimum watt değerleri toplanır. Çıkan sonuç minumum değer sayılır. Genellikle çıkan sonuçtan +50 daha güçlü watt değerlerine sahip güç kaynağı alınması tavsiye edilir. Ayrıca mevcut bir güç kaynağı varken farklı bir donanım parçası değiştirilmek istendiğinde parçanın ihtiyaç duyduğu watt değeri güç kaynağının verebileceği watt değerlerinin üzerinde olmamalıdır.

Bir Cevap Yazın