UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 2007’de hangi eserler eklenmiştir?

kurtarıcı-isaKurtarıcı İsa Heykeli
Brezilyanın Rio De Janeiro şehrinde Corcovado dağının en üst kısmında bulunan heykel,iki elini de yanlara doğru açan şekliyle, 8 metre yüksekliğinde bir platform üzerine kurulu,40 metre yüksekliğinde bir İsa heykelidir. Concovado dağının, yeryüzüne olan yüksekliği 710 metre civarındadır. Buda şehre kuşbakışı bir görünüm vermeye yetiyor. Açan kollarının uzunluğu 30 metre. Yaklaşık 1200 tonluk ağırlığı ile sadece betondan imal edilmiş.

Kolesyumkolesyum-roma
Roma imparatoru, Vespasia’nın yaptırdığı bu amfi tiyatronun, yaklaşık 80 yıl yapımı sürmüş. O dönemin tiyatroları, halk gösterileri ve gladyatör dövüşlerinin gerçekleştirildiği bu yerde, suçlularında infazı gerçekleştirilirdi. Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği gün olan Cuma günü, papa bu kolesyumun yanında meşale yakarak roma Katolik kilisesi ayinleri hala düzenlemeye devam ediyor.

Petra antik kenti
petra-antik Nebati İmparatoru tarafından yaptırılan taş yapıtlı kent,2007 de dünyanın yeni harikaları arasına girmeye hak kazandı. Çok zengin olan Nebatiler, kum taşı kayalıklarına kendilerine ait bir şehir inşa etmek istemiş. Aynı zamanda buraya o dönemin tüccarları da gelerek, ticari faaliyetler gerçekleştirilirmiş. İnşaatı 500 sene sürmüş. Yaklaşık 30 bin kişi burada yerleşik olarak hayat sürmüş. Daha sonra sıklıkla gerçekleşen depremler yüzünden, burası terk edilmiş. Burada inşa edilen bölümler arasında tiyatro, hazine bölümü, mezarlıklar, müzeler bulunuyor. “Indiana Jones” ve “Mumy Return” filmlerinin çekimleri de burada gerçekleştirilmiş.

Machu Picchu Antik Kent
İnka imparatorluğunun yaptırdığı machu picchu, inkalıları eğitim ve disiplin gördüğü bir yerdir. 1450 yılında inşa edilmiş ve dağların arasında kaldığından istilacılar tarafından hiç zarar görmemiştir. Antik kentte 8 km’lik raylı bir sistem yaptırılmıştır. Dağın eteklerindeki köyde Machu Picchu ya, bu yolla ulaşım sağlanabilmektedir.

chıchen-itzaChichen İtza-El Castillo Piramidi;
Mayalıların astronomi, ekonomi ve politik alanda yaptığı en görkemli ve en büyük tapınaktır. Burada güneş ışınlarının düşüş açısından saat hesaplanmakta, maya takvimindeki 18 ay ve 365 günlük yıl hesabı yapılmaktadır. Mabedin içerisinde iç içe geçen mabetler yer alır. Doğa olayları sayesinde yıpranan tapınak, belirli periodlarda bakıma girmektedir.

Jantar Mantar Gözlemevi
Hindistan’ın, yeni Delhi şehrinde yer alan bu gözlem evini 18.yy da Türk mimarlar yapmıştır. İçerisinde 13 adet mimari blok yer alır. jantar-mantarDoğal afetler sayesinde bu bloklardan sadece Jantar Mantar günümüze dek dayanabilmiş. Mihrace Savai İkinci Jai Sing ’in astroloji ve bilime olan merakı sayesinde yapılan Jantar Mantar, en iyi korunmuş tarihi gözlemevlerinden biri olarak listeye girmeye hak kazanmış.

Palais de la berbie sarayı
Turistlerin oldukça dikkatini ve ilgisini çeken saray, Fransa’nın Albi kasabasında bulunuyor. Günümüzde kapılarını bir müze olarak misafirlerineparis-berbie açan tarihi saray, Henri De Toulouse-Lautrec anısını yaşatmaya devam ediyor.

Avustralya’nın tarihi cezaevleri
İngilizlerin 18 yy. Da inşa ettirdiği bu cezaevleri, Avustralya topraklarına inşa ettirilmiş. Suçluların nakil bölgesi olması dolayısıyla binlerce kişilik insan kapasitesi düşünülerek yaptırılmış olan cezaevi,2007 de UNESCO tarafından listeye girmeyi başarmış.

Çin’deki kırmızı kayalıklar
kırmızı-kayalıkMevsim ayrımı olmadan her daim yemyeşil olan doğasıyla dikkat çeken kayalıklar, kıpkırmızı rengiyle listeye girmeye hak kazanmış. Nesli tükenmeye yüz tutmuş olan yüzlerce tür canlıyı, bünyesinde barındıran kayalıklara “Danxia” denilmektedir. Bu özelliği ile dünya mirasları listesine alınarak, korunmaya başlanmıştır.

Bikini Mercan Adası
Büyük okyanusta bulunan ve Marshall takımadalarından biri olan Mercan Adası, 1940’lı yıllarda Amerikalıların hidrojen bombası ve nükleer denemelerine ev sahipliği yapmış. mercan-adaAtom ve Nükleer çağın başlangıcı olarak kabul edilen ada, mercan kayalıklarından meydana geldiği için, adını da bu özelliğinden almıştır. Tehlikeli denemelerden çok etkilenen adada ciddi derecede çevresel sorunlar meydana gelmiş. Atomun, canlılar ve bitkiler üzerindeki etkisinin de incelendiği adada, inceleme sonucunda hayvanlar çok hızlı bir şekilde üreyip gelişmeye başlamış, ağaçlar ise güçlü kökleriyle oldukça iri meyveler yetiştirmiş. Atomun etkileri geçtiğinde ise, yerli halk adasına geri dönmüş. Bikini mercan adası, 2007 den beri Dünya Miras Listesinde tarihi eser olarak korunmaya başlanmıştır.

Bir Cevap Yazın