Üç beyazın zararları nelerdir?

Yemeklerde kullanılan ve herkes tarafından üç beyaz olarak adlandırılan; un, tuz ve şeker uzak durulması gereken maddeler arasında yer almaktadır. Bunun gerçek sebebi aşırıya kaçan kullanımların sebep olduğu çeşitli hastalıklardır.
üç
Temel besin maddesi olan un genel olarak hamur işleri ve tatlılarda, ekmek yapımında kullanılmaktadır. Kullanım miktarı fazla olmamak koşuluyla günlük enerji ihtiyacımızın çoğunu karşılayabilir.

Günlük kullanımı için önerilen miktar ortalama 2-3 gramdır. Ancak Türk toplumu için 5-15 gram arasındadır. Tuz kullanımı kişinin fizyolojik ve sosyal durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Rahat ortamda çalışan kişilerin, zor ve sıcak ortamlarda çalışanlara göre daha az tuz tükettiği görülmektedir. Aşırı drecede idrar kaçıran, terleyen ve ishal olan kişilerin de yiyecek ve içeceklerinde bol bol tüketmeleri gerekir. Tuzun içindeki fazla sodyum tansiyonu yani kan basıncını yükseltmektedir. Günlük önerilen 5 gram tuzun çok üzerinde tuz tüketilen ülkemizde tansiyona bağlı kalp rahatsızlıklarının bu kadar yaygın olmasının ana nedenidir. Henüz yemeğin tadına bakmadan tuz atan birçok insan kalp sorunlarına davetiye çıkarıyor.

Şeker bir diğer beyaz üründür. Aşırıya kaçıldığı zaman olumsuz birçok etkisi bulunmaktadır. Yoğurt ve meyve tüketmek şeker ihtiyacını yeterince karşılayabilir. Şeker birçok besin içinde doğal olarak bulunmaktadır ve sağlık açısından ve bilhassa zihinsel sağlık açısından çok ama çok önemlidir. Bununla birlikte fazla şeker özellikle yapay yollarla elde edilmiş olan toz halindeki beyaz şeker vücutta hasar yaratabilir.

Beslenme şekillerindeki değişiklikler ve üç beyazın gereğinden fazla kullanılması vücut fonksiyonlarında çeşitli bozukluklara yol açmaktadır. Bilhassa günümüzde bu tehlikeyi doktorlarda sık sık belirtmekte ve hayatımızı ve yaşam standartlarımızı olumsuz etkileyen bu üç beyazdan uzak durmamız konusunda sürekli uyarılarda bulunmaktadırlar. Özellikle tuzun zararları konusunda gerek uzmanlar ev gerekse sağlık bakanlığı tarafından sürekli uyarılar yapılmakta ve vücudumuzun günlük tuz ihtiyacının gram tuz ile karşılanabileceği ifade edilmektedir.

Üç beyaz gıda maddesinin zararları nelerdir.
1- Şekerin zararlarından başlayalım:
* Bağışıklık sisteminin zayıflamasına nenen olur.
* Vücudumuzun mineral dengesinin bozulmasına nende olur.
* Böbreklerde çeşitli hasarlara yol açar.
* Krom eksikliğine neden olur.
* Vücutta bakır eksikliğine yol açar.
* Çocuklarda dikkat dağılmasına neden olur.
* Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve bakır ihtiyacının karşılanmasını engeller.
* Özellikle kadınlarda kolon kanseri riskini artırır.
* Göz bozukluklarına neden olur.
* Kalp hastalığı riskini artırır.
* Diş çürüklerini artırır ve bunun sonucunda ciddi sağlık problemleri yaşanabilir.
* Diyabet oluşumuna yol açar.

2- Tuzun zararları ise,
*Yüksek tansiyona nende olur.
* Kalp ve damar hastalıklarını tetikler.
* Tuzun aşırı tüketimi sonucunda, aşırı idrar yapma ile birlikte vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun dışarı atılmasına neden olur.
* Kemik erimesine ve ayrıca kırılma riskinin artmasına yol açar.
* Aşırı tuz vücutta su ihtiyacını artırır.
* Bilhassa hamile bayanların vücutlarında ödem oluşmasına sebep olur.
3- Un ve zararları,
*Obezitenin tetikleyicisi olup ilerlemesine neden olur.
*Hipertansiyona sebep olur.
* Sindirim sistemi bozukluklarına yol açar.
* Kan şekerinin yükselmesine neden olur.

Bütün bu zararlar üç beyazın olması gerekenden fazla kullanılmasının sonucunda meydana gelmektedir. Her şeyin aşırısından kesinlikle kaçınmak gerekiyor. Özellikle doğal olmayan ürünler vücudumuza zara vermekte ve kalıcı hasarlar bırakmaktadırlar. Her şeyde olduğu gibi, unu, tuzu ve şekeri de gerektiği kadar kullandığımızda vücudumuza ve sağlığımıza zararları en aza indirilebilir.

Bir Cevap Yazın