Tuzda balık ve sütlü balık nasıl yapılır?

Birçoğumuzun dışarıda yemeye alışkın olduğumuz balık, evlerimizde genellikle kızartma ve ızgara yapılarak tüketilir. Oysaki balığı da değişik şekillerde pişirerek tüketirsek, daha zevkli hale gelebilir. Bazılarının balığı fazla sevmediğini biliyoruz. Size anlatacağımız aşağıdaki tarifleri denerseniz, belki balığı sevmeyenlerinizin de hoşuna gidecektir. Balık fosfor, iyot, kalsiyum, demir, madensel tuzlar ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Bazı türlerin omega-3 açısından zengin bir besin olduğunu da unutmamak gerekir. Önce tuzda balık nasıl yapılır bunu anlatalım.

Tuzda balık yapmak için öncelikle, kalın pulları olan balıklardan seçmemiz önemlidir.Yaklaşık olarak ağırlığı 1 – 2 kg arası gelen balıktuzda balıklardan almamız gerekir. Uygun olan balıklar levrek, lagos, somon, kefal olarak sayılabilir. Balıkların pullarını kesinlikle ayıklatmamanız gerekir. Pulları ayıklanırsa tuzu içine çekeceği için, çok tuzlu bir balık yemek zorunda kalabilirsiniz.

1 – 2 kg arası uygun olan balıklardan biri

Yaklaşık 2 kg kalın tuz

3 tane kadar yumurta akı ve biraz su

Malzemelerimiz bu kadar, öncelikle pulları ayıklanmamış, sadece içi temizlenmiş balığımızı bir güzel yıkayalım. Tepsinin dibine alüminyum folyoyu açalım. Kalın tuzumuzu dökerek içine yumurta akını ve birazcık suyumuzu katarak iyice karıştıralım. Tuzu tepsinin dibine yayarak üzerine balığımızı dikkatlice koyalım. İç kısmına tuzun değmemesine özellikle dikkat edelim. Bu şekilde tuz karışımı ile balığın tümünü kapatalım. Burada dikkat etmeniz gereken, balığın çevresinde tuz kalınlığının fazla olmamasıdır. Balığın tamamen sıvanması yeterlidir. Önceden ısıttığınız 200-220 derecelik fırında 45 dakika- 1 saat pişirmeniz yeterlidir. Fırından çıkarıp çekiç yardımıyla tuzunu açıp servis edebilirsiniz. Balığın pulları da tuzla beraber çıkacağından, çok lezzetli bir balık ziyafeti yapacaksınız. Bu yemeğe kısaca, balık kebabı da diyebilirsiniz.

Diğer tarifimiz ise sütlü balık, bunu özellikle denemenizi tavsiye ederiz.

Sütlü balık yapmak için beyaz etli balıklardan 1 kg ve üzerinde bir balık almanızı tavsiye ederiz. Bunun için levrek, lagos, trança gibi balıklar uygundur. Balığı bir tencereye suyun içerisine koyarak ocakta pişirmeye bırakın. Suyun içine bir kaşık sirke atarsanız deniz kokusunu alacaktır. Balığınız pişerken biz diğer malzemelerimizi verelim.

Yaklaşık 300 gr ince doğranmış, haşlanmış mantar.

3,5 su bardağı ılık sütsütlü balık

150 gram rendelenmiş kaşar peyniri

3 kaşık tereyağı

6 kaşık un, biraz tuz.

Balığımız haşlandıktan sonra, kevgire alarak soğumasını beklemek gerekiyor. Daha sonra balığı tüm kılçıklarını çıkararak küçük parçalar haline getiriyoruz. Tencerede yağı eritip, unla hafif kavurarak ılık sütü ve tuzu ilave ediyoruz. Rendelenmiş kaşar peynirinin yarısını bu karışımın içine atıyoruz, mantarları da ilave ettikten sonra, ayıkladığımız balıketlerini karışımla harmanlıyoruz. Borcama dökerek, 200 derecelik fırında sosunu fazla çekmesine müsaade etmeden, yaklaşık 30 dakika pişiriyoruz. Fırından çıkarmadan kalan peyniri üzerine yayarak, nar gibi kızarmasını sağlıyoruz.

Bu tarifimizi de mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Balık sevmeyenlerin bile, anlayamayacağı bir lezzet yumağı haline gelen yemeğimizi özel günlerinizin baş tacı yapacağınızı düşünüyoruz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın