Tuval nedir? Nasıl hazırlanır?

Tuval, üzerine resim yapılan boş tablolardır. Tuval basit olarak dört köşe birbirine monte edilen tahtaların üzerine gerilen bez parçasından ibarettir. Tuval kendimizce hazırlanabileceği gibi farklı boyutlarda ve kalitede hazır olarak satılanları da mevcuttur.

Tuval fotoğraf ve resim baskılarında, yağlı boya resim çalışmalarında, akrilik boya çalışmalarında kullanılır.

Evde tuval nasıl hazırlarız

Öncelikle ne boyutta bir tuval hazırlamak istediğimizi bilmeliyiz. En ufak tuval çerçevesinin kalınlığı 2X4 cm ‘den başlamaktadır. Bu ebatların oranı tuvalin boyutu büyüdükçe artar. Bunun sebebi üzerine gerilecek bez nedeni ile esnemeye sebep olmasını önlemektir. Tuval boyutunca ve tuvale uygun ebatta kesilen tahtalar, köşeleri birbirine 90 derecelik açı ile gelmek üzere çakılır ya da yapıştırılır. Tuval çerçevesinin bezin gerileceği yüzünü içe eğimli rendelemek gerekir. Bunun sebebi boyama sonrası boyanan yüzeyin ahşaba yapışmasını ve iz bırakmasını önlemektir. Bütün bu işlemleri yapacak imkânımız yoksa tuval çerçevesini marangoza sipariş verebilirsiniz.

Sıradaki işlem hazırlanan tuval çerçevesine bez germedir. Ancak tuval çerçevesine gerilecek bezin seçiminde çok dikkat edilmelidir. En uygun ve en yaygın kullanılan bez cinsi Amerikan bezi ya da patiska denilen bez cinsidir. Özellikle belirtmekte fayda var ki, seçilecek kumaş sentetik elyaf olmamalıdır. Bunun sebebi bu kumaş türünün elektriklenmeye yol açarak üzerine tozları çekmesidir. Yaptığımız resmin tozları mıknatıs gibi çekip kısa sürede kirlenmesini istemiyorsak bu bez türünü tercih etmiyoruz. Seçilen bez tuval ölçüsüne ek olarak kenarlardan 5’er cm fazla kesilir. Tuval çerçevesi beze ortalanarak kenarların orta kısmından tahtaya monte ettirilmeye başlanır. Bunun için küçükbaşlı çivi, raptiye ya da zımba kullanılabilir. Burada dikkat etmemiz gereken nokta bezi tahtaya gererek monte etme olacaktır. Tuval yüzeyinde herhangi bir bolluk ya da pot kalmamalıdır. Ancak bez çok da gerilmemelidir. Bu çerçevenin eğilmesine ya da bezin zarar görmesine neden olur.

Tuval hazırlanmasının son aşaması astarlamadır. Bu kumaşın emiciliğini yok etmeye yarar. Astar olarak kullanılan inceltilmiş plastik boya, kumaş dokusundaki gözenekleri kapatarak boyanın sürüleceği zemini hazırlar. İnceltilmiş plastik boya ile 2 ya da 3 kat tuvali boyarız. Her boyama sonrasında yüzey ince zımpara ile zımparalanır. Son kat üzerine inceltilmiş bezir yağı çok ince bir kat olarak sürmek kumaşın emiciliğinin azaltılmasında faydalıdır. Bezir yağının fazla sürülmesi akmaya neden olabilir. Zaman zaman bazı sanatçılar astarın üzerine resmi yapmaya başlamadan önce bir kat beyaz yağlıboya sürmeyi tercih edebiliyorlar.

Bu şekilde tuvalimiz resim yapmaya hazır hale getirilmiş olur.

Bir Cevap Yazın