Tutankamon’un mezarının sırrı nedir?

tutankamonŞuana kadar gelmiş geçmiş en büyük arkeolojik keşfinin, Tutankamon’un mezarının ortaya çıkarılması olduğu söylenmektedir. Tutankamon; Mısır tarihinin en önemli, firavunlarından olmasa da,  bu arkeolojik çalışma çok önemli bir yerdedir.

Eski Mısır’da insanlar inançlarından ötürü, ölümden sonra tekrar dünyaya geleceklerine inanırlardı. Firavunlar tahta çıkar çıkmaz, kendilerine görkemli, gösterişli, eşi benzeri bulunmayan bir mezar yaptırmak için, yıllarca insanları çalıştırırlardı. Ve günümüzdeki dünyanın yedi harikasından, günümüze kadar kalan tek harika piramitlerdir. Firavunlar öldükten sonra, hayatta iken yaptırdıkları mezarlara, tüm değerli eşyaları ile mumyalandıktan sonra konulurlardı. Tüm değerli eşyalarını koyduklarını bilen halk, bu mezarları yağmalama yoluna girmiştir. Çok sıkı bir şekilde korunsa da mezarlar, halk bir yolunu bularak bu mezarları yağmaladı. Bu yüzden büyük piramitler bile yağmalanmaktan kurtulamamıştır. Bu yüzden, yeni firavunlar ise, mezarlarını gizli bir yere yaptırma yoluna başvurdular. Bilinmedik ıssız bir yerde, tüm hazineleri ile birlikte gömülmeye başladılar. Issız yerde bile bir süre sonra yağmacılar, firavunların mezarlarını bularak yağmaladılar.

Tarihte yaptıklarından ziyade, günümüze kadar gelen tek firavun olduğundan dolayı, en tanınan firavundur. Tutankamon’un mezarı soyulmadan günümüze kadar gelmeyi başarabilmiştir. Bu yüzden dünyanın en büyük keşfi olarak tarihe geçmeyi başarmıştır. 18 yaşında hayat gözlerini yuman Tutankamon’un mezarı hiç soyulmadan, bütün özel eşyaları ile günümüze kadar gelen tek firavun olma özelliğini taşıyor. Yağmacılar Tutankamon’un mezarını yağmalasalardı, belki de diğer firavunlar gibi, Tutankamon’un da adı bu kadar çok duyulmayacaktı.

Tutankamon’un mumyası, tüm özel eşyaları ve lahiti güvenlikten ötürü kahire Müzesinde sergilenmektedir.

Millattan önce 1361 yılında tahta 9 yaşında çıkmış ve tahta 9 yıl kalmış ve esrarlı bir şekilde ölmüştür. Şubat 1922 yılında 32 yüzyıl sonra mezarı hiç bozulmadan, ingiliz arkeolog Arter tarafından bulunmuştur.

Mısır Hükümeti, Tutankamon’un mezarını ve hazinesini koruyabilmek adına inanılmaz önlemler almışlardır. Bir çok arkeolog Tutankamon’un mumyası üzerinde çalışmalar yaparak neden öldüğünü bilmek için çalışmalar yaptılar. En çok ayaklarının kırılmasından dolayı öldüğü sanılmaktadır.

Günümüzde Tutankamon’un laneti diye bir efsane dolaşmaktadır. Bunun nedeni, Tutankamon’un mezarını açan arkeologlar arka arkaya ölmüş olmasıdır.

One thought on “Tutankamon’un mezarının sırrı nedir?

  • 06 Aralık 2013 tarihinde, saat 12:45
    Permalink

    Bu Kahire müzesi nerededir aceba ? Bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: