Türk Beşleri kimdir?

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarındaki klasik batı müziği tarzındaki önemli eserleri ile dikkat çeken beş bestecinin oluşturduğu gruba “Türk Beşleri” denmiştir. Uluslararası bir tanımlama olan bu unvan Türk müziğinin gururu olan beş ünlü besteciyi işaret etmektedir. Bu beş ünlü besteci şu şekildedir:

  • Ahmet Adnan Saygun (1907 yılında İzmir’de doğmuştur.)
  • Cemal Reşit Rey (1904 yılında, Kudüs’te doğmuştur.)
  • Hasan Ferit Alnar (1906 yılında, İstanbul’da doğmuştur.)
  • Necil Kazım Akses (1908 yılında İstanbul’da doğmuştur.)
  • Ulvi Cemal Erkin (1906 yılında, İstanbul’da doğmuştur.)

turk-besleri-merakname

Bu beş sanatçının ortak özellikleri sadece klasik müziğe gönül vermiş olmaları değildir. Hepsi 1900’lü yılların başında doğmuş olan değerli sanatçılar, Atatürk tarafından bizzat önem verilmiş, farklı ailelerde farklı kültürlerde yetişmiş olsalar da yurtdışında eğitim almaları sağlanmış bir grubu temsil etmektedir aynı zamanda.

Türk Beşleri’ne bu ismi yazarlar vermiş olup, aslında kendi içlerinde yetişme tarzları, eğitim aldıkları kişilerin tarzları, vb. nedenler ile üslup farklılığı taşımakta idiler. Ancak, yine de birarada Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında müzik alanında resmi açıdan tek bir ses çıkması ve tek bir politika oluşması hususunda önemli bir birliği temsil etmişlerdir. Rus Beşleri gibi protest bir durumları; Fransız Altıları gibi ortak bir anlayışın etrafında bir araya gelmiş olma halleri söz konusu değildi.

Bir Cevap Yazın