Turgutreis neresidir?

turgutreisBodrum’un bir beldesi olan Turgutreis eski adıyla Karatoprak, Muğla ilinin ilçesi olan Bodrum’un batısında yer almaktadır. Beldeye adını vermiş olan amiral Turgut Reis’in, burada Karabağ mahallesinde doğup yaşadığı düşünülmektedir. Tarihte ilk Leleg’lerin yerleşim alanı olan belde, daha sonra Karya, Büyük İskender, Selçuklular, Bizanslılar ve Rodos Şövalyelerinin hâkimiyetinde kalmıştır. 1583’te Sultan Süleyman tarafından Osmanlı egemenliğine geçirilmiştir.

İlk dönemlerde yaşanan ulaşım sıkıntıları, daha sonra turizm açısından keşfedilmesi sayesinde yeni gelişmelerin yaşandığı bir döneme girilmesine neden olmuştur. Bu gelişmelerin ışığında şimdi ki Turgutreis durumuna gelmiştir. İlçe merkezinin ardından Bodrum yarım adasının ikinci büyük yerleşim yeridir. Bu bölgenin turistik alanları oldukça dikkat çekicidir. Yaz aylarında nüfus patlaması yaşayan beldenin önemi buradan belli olmaktadır. Nüfus artışının beldedeki konaklama imkânlarını zora soksa da, otel işletmecileri buna apart otellerle çözüm bulmuş. Turgutreis insanı dinlendirici konumuyla, eğlence mekânlarıyla ziyaretçilerine ayrılmamaları için her türlü olanağı vermiş olan bir yöredir.

Burada yaşayan halkın çoğunluğu turizm sektörüyle ilgilenir. Harika kumsalları, barlar sokağı, marinaları ve modern alışveriş merkezleri ile Turgutreis herkesin görmek isteyip, gördükten sonra yeniden gitmek isteyeceği bir tatil cennetidir. Bodrum’un en büyük marinası buradadır. Turgutreis 14 adadan oluşan Sporak takımadalarının önünde bulunur. Kos ve Kalymnos gibi Yunan adaları da beldeye çok yakındır. Vize sorunu olmayanlar bu adaları da görme şansını yakalayabilir. Turgutreis’te görülecek yerler;

FENER BURNU: Turgutreis’in merkezine 5,2 km uzaklıktaki Fener Burnu, içindeki deniz feneri, restoranı ve manzarasıyla oldukça güzel bir yerdir.

AKÇABÜK PLAJI: Turgutreis’e yaklaşık olarak 7,5 km uzaklıkta olan plaj, kumsalı ve deniziyle örtüşen bir güzelliğe sahiptir.

KARA İNCİR PLAJI: Her iki yönü tepelerle çevrili olduğundan, rüzgâr almadığından, denizin ve kumsalın tadını içinize sindiği gibi çıkarabileceğiniz bir plajdır. Beldeye olan uzaklığı 9,6 km olan plajda dinlenmenin tadına varabilirsiniz.

ASPAT MAĞARASI VE PLAJI: Kara incir plajını geçince 2 km sonra, Cenevizli korsanların sığınağı olarak tanınan Aspat Mağarasını görmelisiniz. Yatların demir atmış olduğu kumsaldaki berrak suyun görüntüsüyle dertlerinizi unutabilirsiniz. Kalıntılar içindeki patikadan yukarı çıkıp, tepedeki kaleye ulaşabilirsiniz. Tepeye varıldığında, manzaranın güzelliğinden etkilenmemeniz çok zordur. 

GÜN BATIMI PLAJI: Turgutreis şehir merkezindeki bu plajda,  beldenin tüm olanaklarından yararlanabilirsiniz. Beldenin diğer eşsiz güzellikte plajlarından geri kalmayan Gün Batımı Plajı, tüm sezonda ziyaretçilerle doludur.

PALAMUT PLAJI: Plajın beldeye uzaklığı sadece 4,5 km dir. Palamut Plajı incecik kumu, berrak deniziyle herkesin hayran olduğu bir plajdır

METEOROLOJİ PLAJI: Turgutreis’e uzaklığı 7,5 km olan plajın sahildeki palmiye ağaçlarıyla kendinizi dünyanın başka bir yerinde hissedebilirsiniz.

KADIKALESİ KOYU: Turgutreis ’in kuzeyindeki koyun Bodrum ’a uzaklığı 22 km dir.  Tarihte Pedasos adındaki antik şehre ev sahipliği yapan, adını da burundaki kaleden almıştır. Kale Helenistik çağın özelliklerini taşır. Köyün üstündeki Rum Kilisesi tarihi özelliklerinin çoğunu korumuş. Kumsalında bulunan mandalina ağaçlarının kokusunu ve gün batımının güzelliğini beğeneceksiniz.

AKYARLAR: Eskiden adı Kefoalonia olan Akyarlar, beldenin en büyük koyudur. Su altı güzelliğiyle ilgi çeker. Dalış tutkunlarının ilgisini çeken koy, rüzgârı yüzünden sörf sevenlerin de akınına uğramaktadır. Turgutreis ‘in Kos (İstanköy) adasına en yakın noktasıdır. Burası balık çeşitleri ve deniz süngerlerinin en fazla çıkarıldığı alandır. Turgutreis’te tatil denildiğinde herkesin aklına önce Akyarlar gelir.

BAĞLA: Turgutreis ’ten 15 dakikada gidebileceğiniz, bu koyda kamp yapmak için ideal yerlerden biridir. Gezi teknelerinin sıkça uğradığı yer olan Bağla, denizi ve kumsalıyla eşsiz güzellikte bir yer.

AMİRAL CAFE: Turgutreis Belediyesinin hizmeti olan Amiral Cafe, misafirlere sunduğu hizmetle, dinlenmenize katkı sağlayacak.

MARİNA BÖLGESİ: Bodrum’un en büyük marinasını görmeden buradan ayrılmamanız gerekir. Buradaki sanatsal etkinlikler, mağazalar ve restoranlar ilginizi çekecektir.

Bir Cevap Yazın