Triatlon nedir?

Triatlon, değişik yaş gruplarından insanların, ciddi efor ve çaba sarf ettiği kişisel bir spor branşıdır. Hava ve iklim koşullarına göre farklı derecelerin elde edildiği ve rekor kırma gibi bir amacın bulunmadığı, insanların giderek ilgisini çeken bir spordur.

Triatlon sporu, üç ana kategoride sınıflandırılmıştır. Bunlar, 1 km’lik yüzme, 40 km’lik bisiklet ve 10 km’lik bir koşu kategorileridir. Bu spor, kuvvet ve dayanıklılık gibi unsurların çok iyi olmasını gerektirdiği için kondisyonu ön plana çıkaran bir spordur. Triatlon, gerçek manada felsefik bir spor olması sebebiyle, birincilik veya ikincilik gibi kavramlar çok belirleyici değildir. Önemli olan, bu sporu yapan sporcuların bir önceki derecesinden bir saniye ya da 1 dakika bile daha az sürede yarışları tamamlaması onun dayanıklı ve azimli bir sporcu ve triatlet olduğunu göstermesidir. Olimpiyat oyunları içinde de yer alan triatlon, Sidney olimpiyat oyunlarının açılışı triatlon branşında yapılan yarışlarla açılmıştır. Triatlon sporu yapıldığı yerin iklim ve coğrafi koşullarına göre farklılıklar gösterebilir, mesela bisiklet yarışı yapılamayacak bir yer ise başka bir spor dalı o yarışın yerini alabilir.

Avrupa’da futbol’dan sonra en fazla lisanslı sporcunun olduğu branş triatlon sporudur. Bireysel ve dayanıklılığın öne çıktığı bir spor olduğu düşünüldüğünde, oldukça önemli bir spor olduğunun göstergesidir. Sporun daha kolay yapılabilmesi için, ilk önceleri Ironman olarak adlandırılan bu sporun mesafeleri daha makul seviyelere çekilmiş ve üçlü spor olarak adlandırılan Triatlon denilmiştir. Triatlon ilk defa Olimpiyat oyunlarına 2000 yılında yapılan Sidney Olimpiyatlarında dahil olmuştur.

Kısaca triatlon, üç ayrı spor dalının arka arkaya zaman ayrımı olmaksızın yapılan yeni bir spor branşıdır. Dekathlon, Pentathlon ve Heptathlon gibi benzerlerinde puanlama sitemi geçerli ancak Triatlon zamana karşı yapılan bir spordur.

Bir Cevap Yazın